Rus edebiyatının ünlü yazarı Lev Tolstoy'un Anna Karenina eserinin özeti

En çok okunan dünya edebiyatı kitapları arasında yer alan Anna Karenina hakkında detaylar nelerdir? Anna Karenina romanının özeti nedir? Detaylar haberimizde...

Rus edebiyatının ünlü yazarı Lev Tolstoy'un Anna Karenina eserinin özeti
Editör: Senem Kara
09 Mayıs 2021 - 00:55

ANNA KARENINA HAKKINDA BİLGİ

Rus edebiyatının ünlü yazarı Lev Tolstoy tarafından kaleme alınan Anna Karenina realist bir roman olarak bilinmektedir. Yazarın Rus Habercisi adlı dergide 1873 ve 1877 yılları arasında bölümler halinde yayınladığı eser dünya edebiyatının önemli eserleri arasında yer almaktadır. 
Yazarın kişileri teker teker ruhsal açıdan incelemiş olduğu Anna Karenina realist bir roman olmasının yanı sıra psikolojik bir roman olarak da değerlendirilmektedir. 
Toplamda sekiz bölümden oluşan Anna Karenina roman karakterlerinin hayatına, karakterlerin aralarındaki ilişkilere, dürüst bir evliliğin getirdiği mutluluk ile yasak aşkın getirmiş olduğu yıkıma derinlemesine yer vermektedir. 
Diğer yandan 19. yüzyıl Rusya'sına yani toplumuna, yaşam tarzına, şehirlerin arasındaki farklılıklara, aile yapılarına, eğitim sorunlarına, kadın haklarına ve köy hayatına da değinen roman Rus edebiyatının en önemli ve ünlü eserlerinden biridir. 

ANNA KARENINA ÖZET

Anna Karenina Rus aristokrasisine mensup olan şık aynı zamanda güzel bir kadındır. Kocası yüksek bir devlet memuru olan Anna Karenina ve eşinin oldukça sıradan bir evliliği vardır. 
Mutluluğu evinde ve çok sevdiği çocuğunda bulan Anna'ya bir gün ağabeyi ile yengesinin aralarının bozulduğu haberi gelmiştir. Ağabeyi ve yengesini barıştırmak için Moskova'ya giden kadın burada Vronski adında genç ve yakışıklı bir kont ile tanışmıştır.
Tanıştıkları ilk gün Anna'ya aşık olan Kont Vronski Anna'ya yapmış olduğu kurlar sonucunda, başta ilgisiz davranmış olan Anna'yı etkilemeyi başarmıştır. 
Kontun aşkına karşılık veren kadın birçok dedikoduya da sebep olmuştur ancak bu dedikoduları umursamayan Anna, içinde bulunduğu durumu kocasına bile anlatmıştır. 
Ancak ana karakterin kocası karısının itirafları sonucunda her ne kadar sarsılsa da belli etmemeyi tercih etmiştir. İtibarının sarsılmaması adına boşanmayı reddeden adam aynı zamanda Anna'ya çocuğu için bu ilişkiye son vermesini söylemiştir fakat Anna Vronski ile İtalya'ya kaçmıştır. 
İtalya'da gözlerden uzak bir şekilde yaşayan çift geri döndüklerinde ise burada dışlanmışlardır. Bu duruma sinirlenen Anna'nın sevgilisi ile arası bozulmaya başlamıştır. Vronski ise giderek içine kapanık biri haline gelmiştir.
Diğer yandan Vronski'in kendisini sevmediğini düşünmeye başlayan Anna bunalıma girmesinin ardından duymuş olduğu pişmanlık sonucunda intihar etmiştir. Anna'nın ölümü ile manevi olarak çöken Vronski ise orduya katılarak hayatına devam etmiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum