Saç dostu argan yağı nedir? Faydaları nelerdir ve nasıl uygulanmalıdır?

Saçına ve cildine önem verenlerin rutin olarak uyguladığı bakım yağlarından biri olan argan yağı hakkında detaylar... Nedir, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir? İşte argan yağının etkileri...

Saç dostu argan yağı nedir? Faydaları nelerdir ve nasıl uygulanmalıdır?
Editör: Senem Kara
05 Haziran 2021 - 11:30
Argania spinosa ağacının çekirdeklerinden elde edilen argan yağı mucizevi etkilere sahip doğal ürünlerden bir tanesidir. Antioksidan ve esansiyel yağ asitleri açısından oldukça zengin olan argan yağının popüler bir hale gelmesi ise seksenli yılların sonlarına dayanmaktadır.
1988 yılında Fas’ın Argan adlı ormanlarının UNESCO tarafından Biyosfer Rezervi ilan edilmesi ile pek çok insan tarafından bilinir hale gelen argan yağı günümüzde sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. 
Peki ama son yılların en çok kullanılan ürünlerinden biri olan argan yağı ne işe yarar? Argan yağı faydaları nelerdir? Argan yağı nasıl kullanılır? İşte argan yağının mucizeleri…
1.TIRNAK BAKIMI: Birçok kişinin rahatsız olduğu tırnak eti problemlerinin giderilmesine yardımcı olan argan yağı özellikle tırnak etlerinin soyulmasını gidermektedir.
2.CİLT BAKIMI: Yukarıda bahsedildiği gibi argan yağı içerisinde bol miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bu sebeple cildin parlamasına, kırışıklık oluşumunu yavaşlatmaya aynı zamanda oluşmuş kırışıklıkların açılmasına yardımcı olmaktadır.
Ayrıca yağlı cilt yapısına sahip kişilerin şikayet ettiği sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilen argan yağı sivilce ve akne oluşumunu iyileştirmektedir. 
Hasar gören hücrelerin tedavisinde oldukça faydalı olan argan yağının tamamen doğal olduğundan emin olunmalıdır.
3.ÇATLAK BAKIMI: Aşırı kilo alma ve verme, hamilelik veya boy uzaması gibi durumlarda deride yaşanan aşırı esneme durumu çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. 
Bu çatlakların doğal yollarla giderilmesi ise argan yağı ile mümkün olmaktadır. Doğal bir ürün olması nedeni ile küçük büyük her yaştan insanın kullanabileceği argan yağı düzenli kullanımda büyük farklar yaratmaktadır.
4.SAÇ BAKIMI: Birçok saç bakım markasının ürünlerine dahil ettiği argan yağı saç bakımında bir hayli önemli ürünlerdendir. Saç diplerine uygulanan yağın saçı ve saç derisini onardığı, güçlendirdiği aynı zamanda canlandırdığı bilinmektedir. 
Bu sebeple uzmanların sık sık önerdiği argan yağı kuru saçların bakımlı bir hale gelmesine ve kepek oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır.
Argan yağı saça nasıl uygulanır sorusuna baktığımızda ise saç derisine ve tellerine dökülen yağın masaj yolu ile yedirilmesi gerektiği söylenebilir.

ARGAN YAĞI NASIL UYGULANIR?

Tırnaklara veya cilde uygulanacaksa ele alınan az miktardaki yağ iş görecektir. Uygulanan bölgeye iyice yedirilmesi alınacak verimi de arttıracaktır.
Ancak saça uygulanacak olan argan yağının verimini arttırmak için avuç içerisine alınan yağ saç ve deriye tamamen uygulanmalıdır. 
Ardından nemli bir havlu veya streç film gibi bir ürünle saçların sarılması ve yarım saat kırk beş dakika bekletilmesi gerekmektedir. 
Duş sonrası uygulama yapacak olan kişilerin nemli saç uçlarına az miktarda uygulaması gerekmektedir. Duş sonrası fazla argan yağı saçın erken yağlanmasına neden olabileceği gibi saçın yapısının da bozulmasına neden olacaktır.YORUMLAR

  • 0 Yorum