Saç ekimi hakkında detaylar; nedir, nasıl uygulanır, kimlere uygulanır ve uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Belirli bir kesimin şikayetçi olduğu kellik ve seyrek saçlar birtakım uygulamalar sonucunda tarihe karışmaktadır. Peki ama saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Detaylar haberimizde...

Saç ekimi hakkında detaylar; nedir, nasıl uygulanır, kimlere uygulanır ve uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Editör: Senem Kara
24 Nisan 2021 - 13:00
Son yıllarda gelişen tıp teknolojileri ile birlikte saç dökülmesi ve kellik sorun olmaktan çıkmıştır. Saçı seyrek olan ya da kel olan kişilere yeniden özgüven kazandırmaya yarayan saç ekimi yöntemi uygulanan tedavi sonrasında daha sağlıklı saçlara sahip olmaya neden olmaktadır. 
Peki ama saç ekimi hakkında detaylar nelerdir? 

SAÇ EKİMİ NEDİR? 

Saç ekimi saçı dökülen kişilere ya da kellik sorunu olan kişilere ense bölgesinden alınan saç köklerinin dökülmenin sık olduğu yani kelleşmenin başladığı alanlara nakledilmesidir. 
Saç ekimi uzmanları ve ekipleri tarafından ameliyathane ortamında gerçekleşen saç ekimi özen gösterilmesi gereken ve oldukça titiz olunması gereken bir uygulamadır. 
Sağlıklı ve güçlü olan saç köklerinin seçilmesi ardından kel olan bölgeye ekilmesi sonucunda ise işlemi yaptıran kişiler yaklaşık altı ay sonra yeni saçlarına kavuşmaktadırlar. 

SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANABİLİR? 

Saç ekimi bahsettiğimiz gibi özen gösteren önemli bir yöntemdir. Bu sebeple saç ekimi aşamalarına ilk olarak birtakım testler ile başlanmaktadır. 
Yapılan testler sonucunda herhangi bir engel bulunmuyorsa kişi için saç ekimi işlemleri başlatılabilir. Ancak örneğin kanser hastası olan kişilere tedavileri bitmeden herhangi bir işlem yapılamamaktadır. 
Ayrıca şeker hastalarına kontrollü uygulama yapılması gerekirken saç ekiminde kullanılan birtakım ekipmanların alerji yaptığı kişilere de saç ekimi uygulaması önerilmemektedir.
Ancak bir diğer önemli husus kişilerin sağlıklı saç kökü olup olmamasıdır. Çünkü saç ekimi yalnızca kişinin kendi vücut kıllarından yapılabilmektedir ve herhangi bir sağlıklı kök yoksa bu işlem gerçekleştirilemez. 

SAÇ EKİMİ SONRASI İYİLEŞME

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci işlem tamamen bittikten sonra başlamaktadır. Uygulamanın yapıldığı bölgeler ve köklerin alındığı bölgeler sargı bezleriyle kapatılmaktadır. 
Ancak ertesi gün kişinin sargıları gerekli kontroller için tekrar açılmaktadır. İstirahat etmesi gereken hastaya toplamda 3 gün pansuman yapılması gerekmektedir. 
Diğer yandan saç ekimi sonrası doktor ve hasta, saç bakımı ile ilgili görüşme yapmaktadır bu doğrultuda saç ekiminden sonraki gün hasta için saç yıkama günü olarak belirlenmektedir. 
SAÇ EKİMİ SONRASI YENİ SAÇLAR NE ZAMAN ÇIKAR? 
Yukarıda değindiğimiz gibi işlem sonrası yeni saçlar altı ay gibi bir süre sonra çıkmaya başlamaktadır. Ancak saçlar ekimden bir hafta sonra kendisini belli etmeye başlamaktadır. 
SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR? 
İşlem sonrası bakım oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gereken birtakım konular vardır:
●    Pansuman günleri aksatılmamalıdır.
●    Enfeksiyon kapılmamalıdır. 
●    Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. 
●    Verilen ilaçlar düzenli alınmalıdır. 
●    Saç sağlığına iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir. 
●    Saç ekilen bölgeye müdahale de bulunulmamalıdır. 
SAÇ EKİMİNDEN SONRA İYİLEŞME 
Saç ekiminden sonra ilk 10 günlük süreç oldukça önemlidir çünkü ilk iyileşme süreci olarak tanımlanmaktadır. Ancak elbette bu tedavi ve adaptasyon herkeste farklı işleyebilmektedir bu sebeple en az bir ay gibi bir süre içerisinde uygulama bölgesine hassas davranmakta fayda vardır. YORUMLAR

  • 0 Yorum