Sadeleşelim mi? Minimalizmin temel anlamı ve sadeleşmede önemli noktalar

Sadeleşmek insana tahmin edeceğinden fazla özgürlük tanır. Fakat bu sadeleşme kişinin her önüne geleni elinden çıkarması mıdır? Minimalist yaşam sürmek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Son dönemlerin gözde konusu olan hakkında onlarca kitap yazılan minimalist yaşama dair yazımızı beğeninize sunuyoruz.

Sadeleşelim mi? Minimalizmin temel anlamı ve sadeleşmede önemli noktalar
07 Eylül 2020 - 00:59

Sadeleş, kurtul... Sadeleşmenin gerekliliği...'Less is more' (Az aslında çoktur...) Minimalizm... İhtiyacından fazlasını alma... Bilinçsizce tüketme, bunun yerine yaşanmışlık bırak, sadeleş.. Bu sadeleşme sloganlarına artık çok da yabancı olmadığımız bir gerçek. Aslında kabul edelim, gerekli olan, tam da günümüzün karmaşık ve hızlı dünyasında ihtiyacımız olan öneriler: sadeleşme adımları.

AZ ASLINDA ÇOKTUR
 'Less is more' yani 'Az aslında çoktur.' kalıbı da artık giderek ilgi görmekte. Bunun üzerinde biraz durmak istiyoruz. Çünkü sadeleşme akımı, harcamamak, tüketmemek değildir. Cimrilikle ise alakası yoktur. 'Sadece ihtiyacın olanı al ve bitirmeden yenisi alma. Doğayı koru, geri dönüşüme katkı sağla. Bu ekolojide sadece senin yaşamadığının farkında ol ve diğer canlıları da düşünerek hareket et' demektir. 'Göze her kalabalık ve gösterişli gelen şeyin güzel demek olmadığını bil; hatta çoğu zaman ufak dokunuşların daha etkileyici olabileceğini unutma' demektir aynı zamanda.

SADELEŞME KİTAPLARI ARTIYOR

Konuyla ilgili kitapları bulmanız da mümkün. Hatta yavaş yavaş çok satanlar listelerinde yerlerini almaya başlıyorlar. Fakat yeri gelmişken söyleyelim. Sadelik, popüler olanla, modayla da fazla ilgilenmez. Aksine 'Moda' yerine 'Stili' koyar ve şöyle der: 'Moda sensin. Senin tercihin ve sana yakışan her şey bizce mümkün ve kabul edilebilir.'


KAPİTALİZM ÇIĞIRTKANLARINI DUYMAYIN
Modanın, kapitalizm çığırtkanlarının tavsiyelerini bir kenara bırakarak işe başlayabiliriz ve hem kendi stilimizi oluştabilir hem de cebimizi düşünebiliriz. Aksi için kimse bizi zorlamıyor ve aslında kimsenin umrunda da değiliz. Tabi kendimiz hariç. Kendimize bir söz geçirebilsek ve kurtulabilsek baskılarımızdan. Eğer çok harcamak istiyorsak hemen bir kumbara işimizi kolaylaştıracaktır. Kumbaradaki birikimimizle gidip bir ihtiyacı olana yardımda bulunabilir veya sokaktaki dostlarımıza mama alabiliriz. Bunlar yalnız basit birkaç öneri.

MİNİMALİZMDE GİYSİ DÜZENİ

Gelelim asıl meseleye. Asıl mesele ise daha korkunç; Alıp dolaplara çekmecelere sıkıştırıp kullanmadığımız bir yığın eşya... Kutsal kitaplarda, tüm inançlarda eşyaların da bir enerjisi olduğundan bahseder. Cansız olduğu ne yazık ki hiçbir etkisinin bulunmadığı anlamına da gelmiyor. Alıp kullanmadığımız her eşya yer kapladığı ortama bir darlık ve kasvet verecektir. Alanı daralttığı için odanızı, evinizi boğacaktır. Bu durum stresimizi artıracağı gibi, o ortamdan keyif almamızın da önüne geçecektir.


Oysa ferah, sade ortamların her zaman bir ışıltısı, dinginliği, huzuru olmuştur öyle değil mi? O zaman kolları sıvayarak işe başlayalım ne dersiniz? 'Az eşya, çok huzur' diyerek fazlalıklardan kurtulmanın tam zamanı. Bilinçli tüketici olma konusunda ise geç bile kaldık aslında bakarsanız. Bu yazımızda daha çok eşya, alım satım üzerinde durmuşsak da sadeleşme her alanda kendini marifetini gösteren bir akım. Gereksiz sözden, gereği olmayan karmaşalı hayat tarzından, fazla insandan da kurtulmanın adıdır sadelik.

SADELEŞMENİN ALTIN KURALI

Az karmaşa, çok huzur diyor ve sadece odaklanmanız gereken, kaçırmamanız gereken hayatınıza daha çok zaman ayırmanız için son bir tavsiyede bulunarak uğurluyoruz sizleri:

YAPILACAKLAR LİSTESİ: BAŞUCU PRATİĞİ
Liste başucu pratiğimiz aynı zamanda. Evet doğru duydunuz. Garip de geldi şimdi bu durum. İtiraf edin biraz da güldünüz. Fakat sadeleşebilmeniz için  alışverişinize çıkmadan ihtiyaç listesi oluşturmak, ertesi günün yapılacaklarını kısa bir analiz edip ajandanıza yazmak, birkaç madde karalamak sizi eminiz ki fazlasıyla rahatlatacak.

 
Bununla ne amaçlanıyor derseniz hiç bekletmeyelim: İhtiyaç fazlasının dışına çıkıp alma isteğinizin önüne geçmiş olmak, sadeleşme amacınızı büyük ölçüde kolaylaştıracak ve bütçenizi sarsmamış olacak. Aynı zamanda gün içinde yapacaklarınızı not ederseniz verdiğiniz sözleri unutmamış ve kimseyi de gücendirmemiş, mahcup da olmamış olacaksınız. Sadeleşme önemi ve önerileri içinde bunlar yalnızca ufak bir kısım... Konuyla ilgili araştırmalarımız devam etmekte. Önemli isimlerin de tavsiyeleriyle burada olacağız. Sadece Kafakalem 'i takipte takipte kalın..:)