Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı ile ilgili önemli açıklamalar

Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüs aşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ankara Şehir Hastanesi’nde CoronaVac aşısı olan Bakan Koca, bugünden itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan aşı ile ilgili önemli açıklamalar
Editör: Özden Özmen
14 Ocak 2021 - 15:00
Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulundu. 2021 yılının ilk basın toplantısını düzenlediklerini ifade eden Bakan Koca, koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 

BAKAN KOCA’DAN TOPLANTI SONRASI ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Fahrettin Koca, düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, daha önce acil kullanım onayı vermek üzere değerlendirme yapabilmek için Faz 3 çalışması Türkiye'de devam eden aşının ara sonuçlarını talep ederek değerlendirdiklerini aktardı ve bu sonuçlara göre aşının yeterince güvenli olduğunun anlaşıldığını, acil kullanım onayı için de sürecin başladığını anımsattı.
 

AŞIDA KAREKOD UYGULAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam saatlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun aşının acil kullanım onayını verdiğini duyurduğuna işaret ederek, güvenlik esaslarından taviz vermeden titizlikle çalışan personele, bağımsız komite üyesi bilim insanlarına teşekkürlerini iletirken “aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesinin en büyük öncelikleri olduğuna” da değindi.

Fahrettin Koca, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Yarından itibaren tüm Türkiye'de sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacaktır. Aşılar 81 ilimizin halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebileceklerdir. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir.

Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması da mümkün değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu'nun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir."

 

"BUGÜN YENİ BİR DÖNEMİN İLK GÜNÜ"

Aşı çalışmalarında vatandaşların motive edilmesi noktasında devlet büyüklerinin aşılanmasının da Bilim Kurulunca yararlı bulunduğunu, bunun örnek teşkil edeceğini ifade eden Bakan Koca, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bugün bizi bir yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak üzere başlattığımız yeni bir dönemin ilk günüdür. Sağlık çalışanlarımızın fedakarca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta, tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız. Hepimizin sağlığı ve toplumumuzun huzuru için bugünün öneminin farkında olarak aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum."

Bakan Fahrettin Koca Ankara Şehir Hastanesi’nde ilk CoronaVac aşısının kendisine uygulanması sonrası cep telefonuna gelen mesajı da “Sağlık Bakanlığımızdan bir mesaj aldım” notuyla sosyal  medya hesabından paylaştı.YORUMLAR

  • 0 Yorum