Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklama; 85 yaş üstü aşılama başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı yazılı açıklamada, toplantıda aşı programındaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti. Açıklamaya göre, 85 yaş üstü vatandaşların aşılaması bugün başlayacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan önemli açıklama; 85 yaş üstü aşılama başlıyor
Editör: Özden Özmen
21 Ocak 2021 - 15:00
Geçtiğimiz hafta ilk koronavirüs aşısını olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ana kadar yapılan aşı programı kapsamında 1 milyondan fazla vatandaşın aşılandığı bilgisini paylaştı ve "Aşı programının 1. aşaması bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarımızla başladı ve 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu." ifadesini kullandı.
 

90 YAŞINDAN BÜYÜK VATANDAŞLARA KORONAVİRÜS AŞISI UYGULANDI

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası önemli açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca, aşılama kapasitesinin her geçen gün daha da artacağını ifade ederek;

“Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirmeyle yarından itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar.

Evlere aşı için giden ekibimizde hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaktadır. Aşı uygulama süresini artırsa da bu gruptaki vatandaşlarımız için en uygun şartlarda aşı yapılmasından yanayız" dedi.


Salı günü itibarıyla da huzurevlerinde ve bakım evlerinde kalan vatandaşlarla bu vatandaşların bakımında görev alan personelin aşılanmasına başlandığını hatırlatan Bakan Koca, 90 yaş üzerindeki vatandaşların da aşılanmasına Salı günü başlandığını ifade etti. Koca, sağlık ekiplerinin 90 yaşından büyük vatandaşların evlerine giderek aşı uygulamasını yaptıklarını söyledi.

 

AŞI UYGULAMASI İLE UYUMLU OLARAK TEDARİK PLANLAMASI YAPILDI

Bakan Koca, tüm dünyada aşılama uygulamasına başlayan ya da başlamak isteyen ülkelerin tedarik planlaması yaptığını ifade ederken açıklamasında şu şekilde devam etti;

"Biz de vatandaşlarımız için bir tedarik ve aşı programı planlamasını erkenden yaptık. Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik planlaması yapıldı ve bu programa uygun olarak uygun dozlarda aşı tedarik edilmektedir.

Her bir aşamada aşı programına ara vermeden sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiği devam edecektir. Mümkün olan en kısa sürede en çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz.


Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmî açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim." YORUMLAR

  • 0 Yorum