Ses tonu ile kişilik analizi yapmak mümkün müdür?

Dünyada yaşamını sürdüren milyarlarca insanın farklı farklı ses tonları vardır. Peki bu ses tonlarının bize anlatmak istedikleri nelerdir? Detaylar haberimizde...

Ses tonu ile kişilik analizi yapmak mümkün müdür?
Editör: Senem Kara
09 Şubat 2021 - 13:40 - Güncelleme: 09 Şubat 2021 - 14:43
Ses tonu testlerinin karakterimizi analiz etmede önemli olduğu yapılan araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir. Birçok kişi bunun alakasız olabileceğini düşünse de haberimizi okuduğunuzda sizlerde ses tonu karakter arasındaki bağlantıyı çok net bir şekilde anlayacaksınız. 

SES TONUNDAN KİŞİLİK ANALİZİ NASIL YAPILIR? 

1.    Girişken insanların ses tonu nasıldır?
Fiziksel veya manevi özelliklerinize dikkat eden bir bilirkişi sizin nasıl bir karaktere sahip olduğunuzu anlayabilmektedir. 
Örneğin içine kapanık insanların daha sessiz bir ses tonunu tercih etmesine rağmen dışa dönük insanların yüksek sesle konuşması onlar hakkında ses tonu kişilik analizi yapabilmeyi kolaylaştırmaktadır. 
2.    Ses tonunuz güvenilir olup olmadığınız hakkında bilgi verir mi? 
Bu soruya evet cevabı verilebilir çünkü ses tonu testi sayesinde öngörülerde bulunmak mümkündür. Örneğin yıllar önce yapılan bir çalışmada oldukça  fazla kişiye "merhaba" kelimesi söyletilmiştir ve yaklaşık 64 farklı ses tonu kaydedilmiştir. 
Daha sonra bu farklı tonlarca sahip merhaba kelimesi insanlar üzerinde test edilmiştir. Test sonuçlarına göre ise kendinden emin ve yüksek bir sesle merhaba diyen insanların güven verdiği belirtilirken sessiz bir şekilde merhaba diyenlerin hem kendilerine hem de karşıdaki insana güven vermediği belirtilmiştir. 
3.    Ses tonu güç ve kuvvet hakkında bilgi verir mi? 
Yapılan ses tonu kişilik analizi verilerine göre ses tonu kalın olan ve derinden gelen kişilerin fiziksel olarak daha güçlü ve kuvvetli olduğu yönünde sonuçlar elde edilmiştir. 
4.    Parkinson hastaları ses tonundan nasıl anlaşılır? 
Parkinson hastalığına sahip kişiler aslında ses tonu açısından benzerliklere sahiptirler. Ancak bu benzerlikten çok herhangi bir Parkinson hastasının konuşma seyri incelendiğinde de kişinin Parkinson hastası olup olmadığı anlaşılabilir. 
Örneğin konuşmaya normal şekilde başlayıp giderek ses seviyesini düşüren ve ardından titremeye başlayan kişi genellikle Parkinson hastası olmaktadır. 
5.    Aşırı yüksek ses neye işarettir? 
Aşırı yüksek seste konuşan insanların ses tonu testi sonucu genellikle o kişinin kibirli ve gösterişi seven insanlar olduğunu ortaya koymuştur. 
Ayrıca başka olumsuzluklara mesela kibre ve düşman olmaya çok açıktırlar. Ancak bu durumun sebebi genellikle iç dünyalarında güvensizlik yaşamaları da olabilmektedir. 
6.    Robot gibi konuşan kişiler ses tonuyla ne anlatmak ister? 
Robot gibi konuşmak tabiriyle anlatılmak istenen aslında dudak kıpırdatma gereği duymadan konuşanları betimlemektir.
Bu şekilde ve genizden konuşan insanlar ses tonu testi sonuçlarına göre yargılayıcı özelliğe sahip olduklarını karşılarındaki insanlara anlatmak isterler. 
Ayrıca bu tip ses tonuna sahip kişilerde bastırılmış öfke problemleri de gözlenmektedir. 
7.    Sevimli ses tonları sahiden sevimli mi? 
Genellikle bu ses tonuna sahip kişiler ilk bakışta bizlere samimiyeti ifade etse de durum aslında tam olarak öyle olmayabilir. 
Ses tonu karakterine göre bu kişilerin genellikle duruşu olmayan ve ikili oynayamaya müsait kişiler olduğu bilinmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum