Siber zorbalıkla mücadele; çocukları sanal tacizden korumanın yolları

Gelişen teknolojinin birçok artısı bulunmaktadır ancak büyük bir eksisi de bulunmaktadır: siber zorbalık. Peki ama siber saldırılara karşı anne ve babalara düşen görevler nelerdir? Çocuklar siber saldırıdan nasıl korunmalıdır? Detaylar haberimizde...

Siber zorbalıkla mücadele; çocukları sanal tacizden korumanın yolları
Editör: Senem Kara
30 Nisan 2021 - 13:10
Bir ya da birkaç kişinin teknolojik araçlar vasıtası ile kendisini savunamayacak durumda olan bir kişiye göstermiş olduğu kasıtlı saldırgan tutumlara siber saldırı veya siber zorbalık denilmektedir. 
Teknolojinin gelişmesi ile meydana çıkan bu tehlike özellikle sosyal medyanın popüler hale gelmesi sonucunda yaygınlaşmıştır. 
Bu sebeple siber zorbalıktan zarar gören kişi sayısı da fazlasıyla artmıştır. Peki teknolojinin birçok faydasına rağmen siber zorbalığa karşı neler yapılabilir? Daha da önemlisi siber saldırı ile baş basa kalan çocukları bu zorbalıklardan nasıl koruyabiliriz? 
İşte siber saldırı nasıl önlenirin cevapları… 

ÇOCUĞUNUZLA İLETİŞİM HALİNDE OLUN

Siber zorbalık nedir diye baktıktan sonra çocukları siber saldırılardan nasıl korumalıyız diye birçok ebeveyn merak etmektedir. 
Siber zorbalık örneklerinin fazlası ile olduğu bu dönemde ebeveynlerin öncelikle yapması gereken çocuğu ile iyi bir iletişim halinde olmaktır. 
Çocuklar sokakta veya okulda olduğu gibi sanal alemde de tehlike altındadırlar ve bunun önüne geçmek için çocukla iletişim kurulmalıdır. 
İnternet kullanımı sırasında çocuğun herhangi bir tehlikeye karşı anne veya babası ile konuşması çocuğun saldırıya maruz kalmamasına yardımcı olacaktır. 

KÜÇÜK ÇOCUKLARA CİHAZ VERMEYİN

Uzmanların görüşü üç yaşından küçük çocuklara telefon, tablet veya bilgisayar gibi cihazların verilmemesi yönündedir. Ayrıca üç yaşından büyük çocuklara da belirli süreler içerisinde kullanmaya müsaade edilmelidir. Bu süre ise iki saati geçmeyecek şekilde belirli aralıklarla olacak şekilde ayarlanmalıdır. 

İNTERNET KULLANIMINI ANLATIN

İnternetin asıl kullanım amaçları çocukların yaşına göre uygun bir şekilde anlatılmalıdır. Gerekli görülen yerlerde konu hakkında tekrarlarda bulunarak çocukların tanımadığı kişilere herhangi bir özel bilginin veya fotoğrafın verilmemesi açıklanmalıdır. 
İNTERNETİ GÜVENLİ HALE GETİRİN
Birçok bilinçli anne baba güvenli internet sayesinde çocuklarını zararlı içeriklerden korumaya çalışmaktadır. Bu yöntem ile zararlı siteler açılmadığı için çocuklar olası tehlikelerden korunmuş olmaktadır. 
ÇOCUKLARI OYALAMAK İÇİN FARKLI YÖNTEMLER DENEYİN 
Henüz küçük yaşta olan çocukları oyalamak adına ellerine telefon veya tablet gibi ürünleri vermek anlık kurtarıcı gibi gözükse de ileride büyük sorunlara davetiye çıkarmaktadır. 
Çocuğun ilerleyen yaşlarda bir bağımlı olmasına neden olabilecek olan bu hata en başından engellenmelidir.YORUMLAR

  • 0 Yorum