Sindirim sisteminin başına gelen en kötü şey; Crohn hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

İltihaplı sindirim sistemi hastalıklarından olan Crohn hastalığı hakkında detaylar nelerdir? Hastaları bekleyen süreç ve dikkat edilmesi gerekenler... Detaylar haberimizde...

Sindirim sisteminin başına gelen en kötü şey; Crohn hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Editör: Senem Kara
13 Nisan 2021 - 03:00
Sindirim sistemine dair hastalıklar arasında yer alan ve  ciddi problemlere yol açabilen aynı zamanda yaşam kalitesini en olumsuz şekilde etkileyen hastalıklardan olan Crohn hastalığı insanlar arasında yaklaşık olarak binde iki oranında görülmektedir. 
Ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin tüm bölümlerinde görülebilen bu hastalık çoğunlukla  ince bağırsağın bitimine yakın kısımlarında görülmektedir. 
Hastalığın nedeni ne yazık ki tam olarak bilinmemektedir ancak genetik faktörlerin ve çevresel etmenlerin hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu konusunda bilim insanları ortak bir payda da buluşmuşlardır. 
Fazlasıyla ciddi sonuçlara sebebiyet veren Crohn hastalığı, yaşam boyu tam olarak iyileşme göstermezken çoğu zaman cerrahi müdahaleler gerektirebilirler. 
Ayrıca Crohn hastalığının yol açtığı etkiler, başka birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlamakta ve hastalıkların gelişim süresini öne çekebilmektedir. 

CROHN HASTALIĞI NEDİR? 

Crohn hastalığı nedir diye baktığımızda temelde ağız, yutak, yemek borusu, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşan sindirim sistemi içinde herhangi bir bölgede yerleşmiş olan hastalıktır. 
Genellikle ince bağırsak ve ince bağırsağın kalın bağırsak ile birleşim yerlerinde görülen iltihaplı bir hastalıktır. 

CROHN HASTALIĞI BELİRTİLERİ 

Crohn hastalığı belirtileri genellikle kişiden kişiye farklılık göstermektedir ancak yine de en yaygın görülen belirtiler şu şekildedir:
●    Dışkıda kan ve iltihap
●    Anüs bölgesinde çatlak
●    İshal
●    Karın ağrısı
●    Kabızlık veya şişkinlik 
●    Mide bulantısı
●    Kusma
●    Ateş 

CROHN HASTALIĞI TANISI

Crohn hastalığı tanısı, kişilerde uzun süre devam eden karın ağrısı, kusma, bulantı, ishal veya kilo kaybı üzerine yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda konulmaktadır. Teşhiste sıklıkla kullanılan yöntemler ise şu şekildedir:
●    Kan testleri 
●    Dışkı incelemesi 
●    Sindirim sistemine ait röntgenlerin kontrolü 
●    Endoskopi, kolonoskopi ve biyopsi
CROHN HASTALIĞI NEDENLERİ
Crohn hastalığı nedenleri yukarıda da belirtildiği gibi tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan birtakım araştırmalara göre ebeveynlerden çocuklara geçtiği kesinleşmiştir.
Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olmayan Crohn'un stres kaynaklı da olabileceği düşünülmektedir. 
CROHN HASTALIĞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ 
Crohn hastalığı ömür boyu süren bir hastalıktır. Ancak bu hastalığa sahip kişiler hayatları boyunca çok büyük acılar çekmeyebilirler. 
Çünkü hastalık belirli dönemlerde durgunlaşabilirken belirli dönemlerde artabilmektedir. Bu sebeple artış gösteren dönemlerde Crohn hastalığı tedavisi için çeşitli ilaçlar ve beslenme tedavileri uygulanabilmektedir. Bu sayede hastalık tamamen önlenemese bile şikayetler en az seviyeye indirilebilmektedir. 
Ayrıca tedaviye olumlu yanıt vermeyen kişilere cerrahi müdahaleler uygulanmaktadır. Diğer yandan Crohn hastalığı beslenme şartlarına fazlasıyla dikkat edilmelidir. Yüksek posalı ürünler hastalığı tetiklediği için tercih edilmemelidir. 
Fiziksel olarak ise Crohn hastaları ağır sporlardan kaçınmalıdırlar ve kendilerini yormamalıdırlar. Doktor kontrolünde beslenmeye ve yaşamaya dikkat edildiği takdirde ise hastaların yaşam kalitelerini arttırmak mümkündür. YORUMLAR

  • 0 Yorum