Sinüzitle başa çıkma yolları nelerdir? Evde uygulanabilecek yöntemlerle sinüziti hafifletmek mümkün müdür?

Kış aylarının en büyük problemlerinden biri olan sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri nelerdir? Evde uygulanacak basit yöntemler ile sinüziti rahatlatmak mümkün müdür? Detaylar haberimizde...

Sinüzitle başa çıkma yolları nelerdir? Evde uygulanabilecek yöntemlerle sinüziti hafifletmek mümkün müdür?
Editör: Senem Kara
06 Mayıs 2021 - 02:00

SİNÜZİT NEDİR? 

Genellikle yılın her döneminde sıklıkla görülen ancak kış aylarında soğuk havanın etkisini arttırması sonucunda kişilerin zorlu anlar yaşamasına neden olan sinüzit, burun etrafında bulunan ve sinüs olarak adlandırılan hava boşluklarının alerji, toz, şişme veya çeşitli hastalıklar sonucunda kapanması ile oluşmaktadır. 
Ayrıca sinüzit belirtileri genellikle baş ağrısı, yorgunluk, ağız kokusu veya geniz akıntısı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Peki ama kişilerin yaşam kalitesini düşüren sinüzit nasıl geçer ya da sinüzite ne iyi gelir işte cevaplar… 

TEMİZ ORTAMLARDA BULUNMAYA ÖZEN GÖSTERİN 

Temiz bir ortam sinüzit ile mücadele konusunda en önemli noktalardan biridir. Çünkü kirli ve tozlu ortamlar sinüziti fazlası ile tetikleyen ortamlardır bu nedenle temizliğinden emin olunan yerlerde bulunmak kişilerin rahat etmesine yardımcı olacaktır.

EGZERSİZ YAPMAYI İHMAL ETMEYİN 

Sinüzit ile mücadelede dikkat edilmesi gereken bir diğer husus sağlıklı bir yaşam ve güçlü bir bağışıklık sistemidir. Ancak sağlıklı yaşam ve güçlü bağışıklık sistemi düzenli egzersiz ile mümkün hale gelmektedir. 
Bu nedenle sinüzit ile başı belada olanların özellikle düzenli egzersiz yapması gerekmektedir.
LİMON TÜKETMEYİ UNUTMAYIN 
C vitamini kaynağı olan limon sinüzit tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Anti- bakteriyel ve anti- inflamatuar özelliklerine sahip olan limon suyu bakteri kaynaklı enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara karşı etkili bir yöntem olarak bilinmektedir. 
YEŞİL ÇAY TÜKETİN 
Birçok soruna çare olan yeşilçay, içeriğinde bulunan antioksidanlar nedeni ile sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır. 
Gün içerisinde tüketilmesi veya buharının burna çekilmesi önerilen yeşilçay sinüzit sıkıntısı çekenlerin rahatlamasına fazlası ile yardımcı olmaktadır. 
MUCİZEVİ YAĞ KARIŞIMINI KULLANIN 
Aktarlardan temin edilebilen mucizevi yağ karışımı içerisinde çörekotu yağı, biberiye yağı, okaliptus yağı ve propolis yağı içermektedir. 
Alternatif tıbbın sıklıkla önerdiği bu karışım yakıcı etkiye neden olduğu için kullanılmasının hemen ardından rahatlamaya yardımcı olmaktadır. 
Burundan yaklaşık üçer damla damlatılarak uygulanan mucizevi yağ kişinin kullanım sonrasında bir süre sırt üstü yatmasıyla birlikte etkisini arttırmaktadır. 
Ayrıca bu yağ karışımından daha fazla verim almak için ise hazırlanan kaynar suya kekik, nane, papatya eklendikten sonra birkaç damla mucizevi yağ ilave edilerek buhar banyosu yapılmalıdır. YORUMLAR

  • 0 Yorum