Sivilce karşıtı olan çay ağacı yağı nedir, faydaları nelerdir?

Birden çok faydası olduğu bilinen ve son zamanlarda sık kullanılan ürünlerden biri olan çay ağacı yağı nedir, faydaları nelerdir? Kullananlar çay ağacı yağını öneriyorlar mı? İşte detaylar...

Sivilce karşıtı olan çay ağacı yağı nedir, faydaları nelerdir?
Editör: Senem Kara
03 Haziran 2021 - 01:00

ÇAY AĞACI YAĞI NEDİR?

Birçok cilt sorunu tedavisinde kullanılmakta olan çay ağacı yağı çalı benzeri bir bitki olan Melaleuca Alternifolia’dan elde edilmektedir.
İçeriğinde yüksek oranda yağ bulunan çay ağacı yağı antibakteriyel, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu sebeple kullanım alanı oldukça geniş olan bu uçucu yağın saf bir ilaç olduğu da düşünülmektedir.

ÇAY AĞACI YAĞI FAYDALARI

•Antibakteriyel özelliğe sahip olan çay ağacı yağı sinek veya böcek sokmalarında meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
•Yine antibakteriyel özelliği sayesinde cilt üzerinde meydana gelen tahrişlerin giderilmesinde etkili olmaktadır.
•Gözeneklerin içerisinde bulunan yağı ve kiri temizleyen çay ağacı yağı akne ve sivilcelerin tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir.
•Kuru ve kaşıntılı cilt tipinde olumlu bir etki yaratan çay ağacı yağı sedef hastalığının etkilerini de azaltmaktadır.
•Diş eti ve ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde kullanılmaktadır. 
Ağız kokusunu engellemektedir.
•Ayak mantarına ve tırnak batmasının neden olduğu iltihaba karşı etkilidir.
•Virüs kaynaklı uçukların tedavisinde kullanılmaktadır.
•Çıban tedavisinde kullanılmaktadır.
•İltihap kaynaklı kulak ağrılarında kulağa damlatılan birkaç damla çay ağacı yağı iltihabın sökülmesine yardımcı olmaktadır.

ÇAY AĞACI YAĞI NASIL KULLANILIR?

Kullanım şekline göre farklılık gösteren çay ağacı yağı vücuda uygulanacaksa yaklaşık olarak üç dört damla yeterli olacaktır. Uygulanacak olan bölgeye masaj yoluyla yedirilen yağ aynı zaman da vücut üzerinde oluşmuş sivilce veya iltihap üzerine doğrudan uygulanmalıdır.
Ancak yüze uygulanacak ise doğrudan yağı kullanmak yerine çay ağacı sabunu veya çay ağacı kremini de uygulayabilirsiniz. Yağı kullanmayı tercih edenler ise cildi temizledikten ve kuruladıktan sonra bir iki damla çay ağacı yağını sürebilirler.
ÇAY AĞACI YAĞI FİYATI NEDİR?
Piyasa da yer alan çay ağacı yağları marka ve ml miktarına göre farklılık göstermektedir. Ancak her bütçeye uygun çay ağacı yağını bulmak mümkündür.
ÇAY AĞACI YAĞI KULLANANLAR NE DİYOR?
Çay ağacı yağını kullanan pek çok kişi sivilcelerin çıkmasını engellemediğini ancak çıkan sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırdığını söylemektedir.
Genellikle sivilce karşıtı olarak kullanılan bu yağın direkt olarak cilde uygulanmaması gerektiği söylenmektedir. Bir miktar su ile açılarak kullanılması tavsiye edilen bu yağın kullanıcılarının görüşlerinin çoğunlukla olumlu yönde olduğu görülmektedir.YORUMLAR

  • 0 Yorum