Siyasi tarih sevenlere müjde! Netflix top 10 listesinde yer alan Zorba Nasıl Olunur belgeselinin konusu nedir?

Tarihe adını yazdırmış belli başlı diktatörlerin halka yönelik tutumlarına ayna tutan Zorba Nasıl Olunur belgeselinin konusu nedir? Kaç bölümden oluşmaktadır? İşte detaylar...

Siyasi tarih sevenlere müjde! Netflix top 10 listesinde yer alan Zorba Nasıl Olunur belgeselinin konusu nedir?
Editör: Senem Kara
16 Temmuz 2021 - 18:30

ZORBA NASIL OLUNUR BELGESELİ HAKKINDA

Zorba Nasıl Olunur Netflix kütüphanesine 9 Temmuz 2021 tarihinde dahil olmuş bir belgesel dizidir. Toplamda altı bölümden oluşan ve bölüm süreleri genel olarak yarım saat civarında olan belgesel dizinin türünün tarihi ve biyografik olduğu görülmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri imzalı olan Zorba Nasıl Olunur belgeselinin orijinal adının ise How to Become a Tyrant olduğu görülmektedir.
Ayrıca tarihi ve biyografi türündeki belgesel dizinin anlatıcılığını ise iddialı yapımlardan biri olan Game of Thrones’ten aşina olduğumuz Peter Dinklage yapmaktadır.
Tarihi yapımlara ilgi duyanların merakla izlemiş olduğu Zorba Nasıl Olunur adlı belgesel diziyi seyredeceklere şimdiden iyi seyirler…

ZORBA NASIL OLUNUR KONUSU

Dijital platform Netflix büyük ilgi çeken Zorba Nasıl Olunur adlı belgeselin konusunu şu şekilde izleyici ile paylaşmıştır: “Her diktatör, demir yumrukla yönetmek için mutlak gücün el kitabını bilmek zorundadır. Bu alaycı belgesel dizisinde tarihin ünlü despotları size bunu kanıtlayacak.”
Yine Netflix tarafından bölümler hakkında şu açıklamalar yapılmıştır:
1.Bölüm: Gücü Ele Geçir
“Bir zorbaya dönüşmek ilginizi mi çekiyor? Bu işin kuralları var. Diktatörlüğe yükselmenin el kitabı, tarihin en acımasız isimlerinden biri olan Adolf Hitler ile başlıyor.”
2.Bölüm: Rakiplerini Bastır
“Yönetimin başına gelseniz de iktidarınızı korumak için arkanızı kollamanız gerekir. Bu konuda Saddam Hüseyin’den daha iyi ve daha acımasız başka bir isim yok.”
3.Bölüm: Korku Rejimi Kur
“Halkınızı kontrol altında tutmanın yolu sevilmekten mi yoksa korku uyandırmaktan mı geçer? İdi Amin bu sorunun doğru cevabını bildiğini düşünüyordu.”
4.Bölüm: Gerçekleri Manipüle Et
“Sovyet otokrat Josef Stalin, gerçekleri işine yarayacak şekilde çarpıtmak için halkla ilişkiler yönetiminden, tarihi baştan yazmaktan ve sansürden yararlandı.”
5.Bölüm: Yeni Bir Toplum Oluştur
“İfade özgürlüğü ve toplanma hakkı da neymiş? Bir isyancıdan diktatöre dönüşen Kaddafi, yeni toplumunda sivil özgürlüklere yer olmadığını fark etti. Ama sonra yumuşadı.”
6.Bölüm: Sonsuza Dek Hükmet
“İktidarı elinde tutmak ele geçirmekten daha zordur. Kuzey Kore’de Kim Hanedanlığı, saltanatını sonsuza kadar sürdürmenin sırrını keşfederek kendilerini tanrı ilan etti.”YORUMLAR

  • 0 Yorum