Son Dakika! 2021 LGS kılavuzu yayınlandı; liselere geçiş sınavı için başvuru detayları nelerdir?

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) için başvuru kılavuzu yayınlandı. 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınava MEB otomatik başvuru yapacak. Peki LGS kılavuzunda yer alan diğer detaylar nelerdir?

Son Dakika! 2021 LGS kılavuzu yayınlandı; liselere geçiş sınavı için başvuru detayları nelerdir?
Editör: Senem Kara
05 Nisan 2021 - 16:45 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 17:01
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl 6 Haziran 2021 tarihinde gerçekleştireceği Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile ilgili sınav başvuru ve uygulama kılavuzunu yayınladı. 
2020- 2021 eğitim öğretim yılı sonunda yapılacak sınav ile öğrenci alacak olan ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav başvurusu ve uygulama kılavuzu bakanlığa ait "www.meb.gov.tr" internet adresinden açıklandı. 
Yayınlanan kılavuza göre kontenjanlar ve merkezi sınav sonrasında öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri ve özel program ve proje uygulamaları yapan okullar, ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçmek amacı ile yapılacak olan merkezi sınava dair usul ve esaslara da değinildi.

LGS 2021 KILAVUZ

LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR? 
 

2020- 2021 Eğitim- öğretim yılında uygulama okulları ile bu okulların programlarının uygulandığı özel eğitim sınıfları hariç resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıf sınıfında öğrenim göre tüm öğrenciler ve geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt olma şartına sahip olan 8. sınıf öğrencilerinin merkezi sınav başvurusu ilgili bakanlık olan MEB tarafından yapılacaktır. 
Ancak bakanlık tarafından başvuru yapılmasına rağmen öğrenciler sınava girmekte mecburi değildir. 
Geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumlarına kayıt olma şartlarını taşıyan 8. sınıf öğrencilerinin merkezi sınav başvuruları için gerekli bilgiler ise okul yöneticileri tarafından YÖBİS üzerinden kontrol edildikten sonra gereken güncelleme işlemleri ardından 14 Nisan 2021 tarihene kadar tamamlanacaktır. 

2021 LGS BAŞVURU DETAYLARI 

Merkezi sınav başvurusu MEB tarafından yapılan öğrenciler sınava dair bilgilerini e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden takip edebileceklerdir. 
Ayrıca başvurular elektronik ortamda gerçekleştirileceği için bilgilerin güncelliğinde yanlışlıklar varsa öğrenciler kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine başvurarak öğrenci bilgilerini 14 Nisan 2021 tarihine kadar güncelleyebileceklerdir. Ayrıca elektronik ortamdaki güncel bilgilerin sorumluluğundan okul müdürlükleri sorumlu olacaktır. 
LGS 2021 BAŞVURU TARİHİ
Başvuru kılavuzunun yayınlanmasının ardından LGS 2021 ne zaman ve LGS 2021 başvuru tarihi ne zaman sorularının cevapları aranmaya başladı. 
Verilen bilgilere göre 2021 LGS yukarıda değinildiği gibi 6 Haziran 2021'de uygulanacaktır. Ayrıca sınava dair başvurular 5- 14 Nisan tarihleri arasında bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecektir. 
Ayrıca öğrencilerin fotoğraflı giriş belgeleri 27 Mayıs 2021 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacaktır. 
Diğer yandan okul müdürlükleri bu tarih itibari ile öğrencilerin sınav giriş belgelerini alıp, mühürleyip öğrencilere teslim edecektir. 
SINAV NASIL UYGULACAK? 
2021 LGS'de bir değişiklik yapılmadığı belirtilirken önceki yılda olduğu gibi sınavın iki oturumda gerçekleştirileceği ayrıca öğrencilere çoktan seçmeli 90 soru sorulacağı bilinmektedir. 
Birinci oturumun 09.30'da ikinci oturumun ise 11.30 da yapılacağı LGS'de öğrenciler ilk oturumda Türkçe, T. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden toplamda 50 soru çözecektir. 
İkinci oturumda ise öğrencileri Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden toplamda 40 soru beklemektedir. İlk oturumun 75 ikinci oturumun 80 dakika olacağı LGS'de 3 yanlış 1 doğruyu götürecektir. 
LGS 2021 sonuçları ise 30 Haziran 2021 tarihinde "www.meb.gov.tr" internet adresinden yayınlanacaktır. YORUMLAR

  • 0 Yorum