Son zamanlarda sıkça kullanılan maya maskesinin faydaları nedir? Maya maskesi nasıl yapılır? 3 farklı maya maskesi tarifi

Mutfakta, hamur işlerinde sıkça kullanılan maya, güzellik malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren maya maskesi nedir? Maya maskesi nasıl uygulanır?

Son zamanlarda sıkça kullanılan maya maskesinin faydaları nedir? Maya maskesi nasıl yapılır? 3 farklı maya maskesi tarifi
Editör: Özden Özmen
27 Mayıs 2021 - 23:00
Son zamanlarda güzellik alanında oldukça popülerleşen maya, cildi pürüzsüz hale getiriyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, maya maskesinin cilde olduğu kadar saçlara da birçok faydası bulunuyor.

MAYA NEDİR?

Maya, genellikle tek hücreli olan bazen ise çok hücreli ökaryot yapılı mantarlara verilen isimdir. Günlük tükettiğimiz birçok şeyin içerisinde maya bulunmaktadır. Maya, yalnızca hamur işlerini kabartmakla kalmaz, içerisinde yer alan protein, çeşitli vitaminler ve mineraller ile sağlıklı bir besin kaynağıdır.
Son yıllarda en çok da annelerin dikkat ettiği probiyotik içermesi nedeniyle tercih sebebi olmaktadır. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan maya, yalnızca mutfakta değil güzellik alanında da tercih edilir oldu.

MAYAYI NEDEN TERCİH ETMELİYİZ?

Maya maskesinin faydaları nelerdir?
- Maya, yüksek oranda protein, B6 vitaminlerini içerir. Bu nedenle için cildin yenilenmesini ve atık maddelerden arınmasını sağlar.
- Hücrelerin yenilenerek cildin onarılmasına katkı sağlayan maya maskesi, hem kuru hem de yağlı cilt tiplerine uygulanabilir.
- Cildi derinlemesine temizleyerek akne oluşumunu engeller.
- Cildi nem nemlendirirken yağ dengesini de korur.
- Kuru ciltlerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de cildin pul pul dökülmesidir. Maya maskesi, cilt döküntülerini engeller.
- Cildi nemlendirip beslediği için kırışıklık gibi yaşlanma etkilerini de geciktirir. Özellikle göz altı kırışıklıklarına maya maskesi uygulamak oldukça etkilidir.
- Maya maskesi ciltteki lekelerin üzerine uygulandığında lekeler açılır.
- Maya maskesini yalnızca cilt bakımı için değil saç bakımı için de uygulamak da oldukça yararlıdır. İçindeki bileşenler sayesinde saçı dış etkenlere karşı korur. Saçtaki yağlanma ve cansızlığın önüne geçer, saça parlak bir görünüm kazandırır.

MAYA MASKESİ NASIL YAPILIR?

SADE MAYA MASKESİ TARİFİ

  • 2 yemek kaşığı yaş maya
  • 1 yemek kaşığı ılık su
Malzemeleri karıştırıp, sivilcelerinizin yoğun olduğu bölgeye sürün. Maske tamamen kuruyunca ılık suyla ıslatın ve ovalayarak maskenizi temizleyin.
YOĞURTLU MAYA MASKESİ TARİFİ
  • 1 tatlı kaşığı yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı ev yoğurdu
Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra siyah nokta, cilt lekeleri olan bölgelere yoğun olacak şekilde sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile temizleyin.
SÜTLE YAPILAN MAYA MASKESİ TARİFİ
  • 1 çorba kaşığı yaş maya
  • 1 çorba kaşığı süt
Malzemeleri cam bir kasede karıştırın. Arından masaj yaparak tüm yüzünüze uygulayın. Maske kuruduğunda ılık su ile temizleyin.YORUMLAR

  • 0 Yorum