Son zamanların en çok satan kitaplarından; Cesur Yeni Dünya özeti ve karakterleri

Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Cesur Yeni Dünya kitabı hakkında detaylar... Son zamanların en çok tercih edilen kitaplarından olan Cesur Yeni Dünya'nın özeti ve karakterleri...

Son zamanların en çok satan kitaplarından; Cesur Yeni Dünya özeti ve karakterleri
Editör: Senem Kara
20 Nisan 2021 - 09:00
Özgün adı Brave New World olan Cesur Yeni Dünya Londra'da 26. yüzyılda geçmekte olan distopik bir eserdir. Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya kitabında insanların insani olan duygulardan yoksun ve her şeyin bir kontrol altında olduğu dünyadan bahsetmektedir. 

CESUR YENİ DÜNYA ÖZET

Cesur Yeni Dünya kitabının özeti şu şekildedir:
İnsanlar hayata gözlerini açtıklarında bazı sınıflara ayrılmaktadırlar ve kaderleri de bu sınıflara göre şekillenmektedir. 
Ayrıca Londra'da normal doğum yapmak yasaktır. Bebekler kuluçka merkezinde dünyaya gelmektedirler ve alt sınıftan üst sınıfa doğru epsilon, gama, delta ve alfa olarak sınıflandırılmaktadırlar. 
Epsilon katı en alt kategori olarak bilinmektedir. Buraya ait olan bebeklerin bazıları işçi bazıları ise belli başlı bölgelerde yaşamaları için ayrılmaktadırlar ayrıca eğitimleri de bu duruma göre verilmektedir. 
Ayrıca burada uykuda eğitim yöntemi ile her bir sınıfa mutlu ve huzurlu oldukları aşılanmaktadır. Doğan bebeklerin bilinçaltına inilerek herkesin mutlu olduğu kodlanmaktadır. 
Diğer yandan bu dünyada yaşayanlar birer uyuşturucu kullanıcısıdır. 
Kullanılan haplar insanlara rahatlama verirken aynı zamanda her şeyi toz pembe görmelerine neden olmaktadır. Ayrıca şişmanlamak, hastalanmak veya yaşlanmak gibi durumlar burada yaşanmamaktadır çünkü kullanılan birtakım ilaçlar bunları önlemektedir.
Bir tarafta da bambaşka bir dünya vardır ve burada vahşi insanlar yaşamaktadır. Ayrıca bu insanlar insani duyguları yaşamakta, aşık olmakta, hastalanmakta ve şişmanlamaktadırlar. 
Ancak günlerden bir gün kurulmuş olan yeni dünyadan diğer dünyaya iki kişi gelmiştir ve çeşitli araştırmalar yapmaya koyulmuşlardır.
Burada bir anne ve oğlu ile tanışan araştırmacılar onları Londra'da bulunan kuluçka merkezine getirerek birtakım deneyler yapmaktadırlar. 
Ancak vahşi dünyanın insanları buraya ayak uyduramayarak kaçmayı başarmışlardır. 

CESUR YENİ DÜNYA KARAKTERLERİ 

Cesur Yeni Dünya kişileri şu şekildedir:
Bernard Marx: Alfa- Artı psikoloğudur. 
John the Savage (Vahşi): Linda ve Thomas'ın oğludur. 
Henry Foster: Lenina'nın partneri olan Henry Foster aynı zamanda Hatchery'nin yöneticisidir. 
Lenina Crowne: Beta- Artı embriyo personelidir aynı zamanda John'un sevdiği kızdır. 
Mustapha Mond: Batı Avrupa'nın Dünya denetçisidir. 
Danny Crowne: Beta- Artı personeli olan Danny Crowne aynı zamanda Lenina'nın arkadaşıdır. YORUMLAR

  • 0 Yorum