Son zamanların popüler gençleşme rutini; Yüz yogası nedir ve nasıl uygulanır?

Dünya ülkeleri ardından Türkiye'de de uygulanmaya başlayan yüz yogası adeta kimyasal ilaçlara ve estetik operasyonlara meydan okumaktadır. Çünkü uygulama sırasında sadece kendi çabamıza ihtiyaç duyduğumuz yüz yogası fazladan hiçbir ürün ve müdahale istememektedir. Peki faydaları saymakla bitmeyecek olan yüz yogası nedir, nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde...

Son zamanların popüler gençleşme rutini; Yüz yogası nedir ve nasıl uygulanır?
Editör: Senem Kara
22 Şubat 2021 - 06:00
Vücudumuzun birçok noktası gibi yüzümüzde yer çekimine yenik düşmeye çok müsaittir. Özellikle dudak üstü, alın, burun ve gıdımız müdahale edilmediği takdirde yer çekimine yenik düşerek sarkmaktadır. 
Ancak son zamanlarda giderek popüler hale gelen yüz yogası, estetik operasyonlarına gerek kalmadan yeniden gençleşebileceğimizi bizlere hatırlatmıştır. 

YÜZ YOGASI NEDİR? 

Yüz yogası nedir sorusuna verilen en iyi cevap, yüzü daha genç bir görünüme kavuşturma adına yapılan yüz egzersizleri olarak verilmektedir. 
Yüzde kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra yüz çevresindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan yüz yogası aynı zamanda daha canlı bir yüze sahip olmamızda etkilidir.
Ayrıca uygulandığı takdirde yaklaşık 40 kası aynı anda çalıştıran bu doğal yöntem düzenli kullanımda ciddi anlamda olumlu sonuçlar yaratmaktadır. 

YÜZ YOGASI NASIL YAPILIR? 

Yüz yogası uzmanlarının görüşlerine göre yüz kaslarının %80i hareket halinde değildir. Bu sebeple yoga, kasları uyandırmaya va fazla çalıştığı için kırışıklığa sebep olan kasları gevşetmeye yaramaktadır. 
Yüz yogası nasıl yapılır diye baktığımızda ise aşağıda değindiğimiz yüz yogası egzersizleri dikkatleri çekmektedir. 
1.    Isınma Hareketleri: Bu aşamada dudaklar birbirine sıkıca bastırılmalıdır. Ardından dudaklar açılmadan 3 defa dışarı üfleme hareketi uygulanmalıdır. 
Ardından ağız içinde bulunan hava önce sağ yanağa verilmeli ve 20 saniye kadar beklenmelidir. Daha sonra aynı işlem sol yanak içinde uygulanmalıdır. 
Bu adım toplamda 5 kez uygulanmalıdır. 
2.    Çene İnceltme Hareketi: Bu aşamada rahat bir şekilde oturmak yapılacak ilk iştir. Ardından baş geriye doğru alınmalı ve boynun üst bölgesinde ayrıca çene bölgesinde gerginlik hissedene kadar bu pozisyonda kalınmalıdır. 
Hareket esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin boynun gergin tutulması olduğu unutulmamalıdır ve bu adım toplamda 3 kez uygulanmalıdır.
3.    Gülümseme Çizgilerini Yok Etme Hareketi: 
Bu adımda yapılacak şey oldukça basittir çünkü sadece dilin içeriden yanaklara baskı yapması ve yüz kaslarındaki gerginliğin içeriden dışarıya doğru kırılması gerekmektedir. 
Böylece gülümseme çizgileri düzenli kullanımda zamanla azalacaktır. 
4.    Elmacık Kemiklerini Belirginleştirme Hareketi: 
Bu hareketi uygularken betimleme sanatından faydalanmak anlatmak ve anlamak açısından daha faydalı olacaktır. 
Elmacık kemiklerini belirginleştirme hareketinde yapılması gereken şey öpücük atma hareketini bir sağ tarafa bir sol tarafa doğru yapmaktır. 
Yani birleştirilen dudaklar önce öne doğru çıkarılmalı ardından önce sağ sonra sol tarafa doğru yanakları gerginleştirecek şekilde uygulanmaldır. 
Bu adımın etki sağlaması için ise 10ar saniye ile yaklaşık 5 kez uygulanması tavsiye edilmektedir. 
5.    Göz Kırışıklıklarını ve Kaz Ayaklarını Yok Etme Hareketi: 
Bu adımda yapılacak ilk iş öncelikle işaret parmağının göz kenarına alınması ardından baş parmağın ise dudak kenarına alınarak yüz üzerinde bir c harfi oluşmasını sağlamaktır. 
Ardından bu hareketi bozmadan nefes alma işlemini gerçekleştirip parmaklar hafifçe bastırılmalı ve yüz geriye doğru çekilerek gerginleştirilmelidir. 
Bu adımın etki sağlaması için de önerilen uygulama sayısı 20 saniyeden yaklaşık 3 tekrardır. 

YÜZ YOGASININ FAYDALARI NELERDİR? 

Yüz yogasının faydaları arasında ilk olarak yüzdeki gerginliği azaltarak rahatlama sağlaması gelmektedir. Ayrıca yüz yogasındaki hareketler cildin sıkılaşmasına ve kolojen üretimine yardımcı olmaktadır. 
Diğer yandan göz altında yer alan morluklar ve şişliklere iyi gelirken yüz kaslarını da forma sokarak gıdı oluşumunu önlemede oldukça önemlidir. 
Son olarak ise ödem atmaya yardımcı olmakta ve cilde daha parlak, sağlıklı ve genç bir görünüm sağlamaktadır. YORUMLAR

  • 0 Yorum