Son zamanların popüler saç bakım ürünü; Amla Yağı nedir, faydaları ve çeşitleri nelerdir?

Hindistanlı kadınların saç bakım ürünlerinden biri olan Amla Yağı son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız bitkisel bir üründür. Peki ama özellikle cilt ve saç bakımında sıklıkla kullanılan Amla Yağı hakkında detaylar nelerdir? Haberimizde...

Son zamanların popüler saç bakım ürünü; Amla Yağı nedir, faydaları ve çeşitleri nelerdir?
Editör: Senem Kara
07 Mayıs 2021 - 05:15

AMLA YAĞI NEDİR? 

Amla yağı diğer adı ile bektaşi üzümü yağı Hindistan'da yetişmekte olan bir bitkiden elde edilen yağdır. Son zamanlarda birçok kişinin merak ettiği ve kullanmaya başladığı amla yağı hem cilt bakımında hem de saç bakımında sıklıkla tercih edilen bitkisel yağlardan biridir. 
İçeriğinde bulunan vitaminler ve proteinler sayesinde saç ile cilt için birçok faydası bulunan bu yağın aynı zamanda saça canlılık ve parlaklık da verdiği bilinmektedir. 

AMLA YAĞI FAYDALARI 

● Masaj yağı olarak tercih edilen amla yağı besleyici maddeler sayesinde vücuda birçok fayda sağlamaktadır. 
● Cildi nemlendirici ve besleyici etkiye sahiptir. 
● Saç veya sakal seyrekliği için sıklıkla kullanılmaktadır. 
● Bağırsak sorunları ve kabızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
●Saç diplerinin beslenmesine yardımcı olan yağ saçları güçlendirirken aynı zamanda saç tellerinin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. 
● Kıvırcık saçlı kişilerin duştan sonra kullanması halinde buklelerin daha belirgin hale gelmesini sağlamaktadır. 
●Düzenli kullanım sonucunda saçların daha parlak bir görünüm kazanmasına neden olmaktadır. 

AMLA YAĞI NASIL KULLANILIR? 

Amla yağı genel olarak seyrek saç ve sakalların gürleşmesi için kullanılmaktadır. Bu sebeple amla yağı saç veya sakal derisine masaj yolu ile uygulanmaktadır. 
Ayrıca saç boylarına yedirilen yağ kırık saç uçlarını onarmaktadır. 
AMLA YAĞI ÇEŞİTLERİ 
Birden çok çeşidi olan amla yağının her bir çeşidi farklı sorunlara iyi gelmektedir. Örneğin Amla Altın Yağı hem saç uzatmaya hem de beyazlaşan saçların zaman içerisinde koyulaşmasına sebep olduğu için en iyi saç bakım yağlarından biri olarak adlandırılmaktadır. 
Bir başka çeşit olan Amla Yeşil Yağı ise kan dolaşımını hızlandırmasının yanı sıra kepek oluşumunu engellemektedir. 
Yaseminli Amla Yağı genellikle hoş kokusu nedeni ile tercih edilmektedir ancak kepeğe yol açan Yaseminli Amla Yağı kullanıldıktan sonra hemen saçtan arındırılmalıdır. 
Diğer yandan bebeklere özel üretilen Amla Bebek Yağı herhangi bir probleme neden olmadığı için sıklıkla tercih edilmelidir.
Bebeklerin gür bir saça sahip olmasına neden olan Bebek Amla Yağı ve diğer amla yağı çeşitleri herhangi bir alerjik reaksiyona karşı yine de doktor kontrolünde uygulanmalıdır. YORUMLAR

  • 0 Yorum