Son zamanların popüler takviyesi; Kolajen nedir? Vücuda faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Son zamanlarda tüketimi yaygınlaşan kolajen nedir? İnsan vücuduna birçok faydası olan kolajen hakkında detaylar nelerdir?

Son zamanların popüler takviyesi; Kolajen nedir? Vücuda faydaları ve yan etkileri nelerdir?
Editör: Senem Kara
18 Nisan 2021 - 06:00

KOLAJEN NEDİR? 

Kolajen kaslarda, kemiklerde, tendonlarda ve ciltte yer alan ve aynı zamanda insan vücudunda en çok bulunan proteinlerden biri olarak bilinmektedir. 
Kabaca vücudun parçalarını bir arada tutmaya yardımcı olan bir yapıştırıcı görevindeki kolajen Yunanca'daki "kolla" kelimesinden gelmektedir. 
İnsan vücudu için önemli olan bu madde ise günümüzde takviye yolu ile alınabilmektedir. Özellikle kemik suyu ve toz kolajen takviyelerinin tüketilmesi ile vücuttaki kolajen miktarı arttırılabilmektedir. Peki ama cilt sağlığından eklem ağrılarına kadar birçok faydası bulunan kolajenin diğer faydaları nelerdir? 

KOLAJENİN FAYDALARI 

CİLT SAĞLIĞINI DÜZENE KOYAR: Cildin önemli bileşeni olan kolajen, cildin güçlenmesine, nemlenmesine, elastikiyet kazanmasına yardımcı olmaktadır. 
İlerleyen yaş ile beraber azalan kolajen üretimi cildin kurumasına ve kırışmasına neden olmaktadır. Bu sebeple içeriğinde kolajen bulunduran ürünler sıklıkla tüketilmelidir. 
EKLEM AĞRILARINI AZALTIR: Kolajen, eklemlerin ve kıkırdakların bütünlüğünü koruyan bir yapıdır. Ancak ilerleyen yaş vücuttaki kolajen miktarını azaltmaktadır. Bu da eklem ağrılarına neden olmaktadır. 
Ancak tüketilen kolajen takviyeleri eklem ağrılarını büyük oranda azaltmaktadır. 
SAÇ VE TIRNAKLARI GÜÇLENDİRİR: Kolajen tüketimini artırmak saçlarda ve tırnaklarda kırılganlığı azaltarak güçlendirmektedir. Ancak yalnızca güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda saç ve tırnakların uzamasına da yardımcı olmaktadır. 
KALP SAĞLIĞINA İYİ GELİR: Yapılan araştırmalar alınan kolajen takviyelerinin kalp krizini riskini  azalttığını göstermektedir. 
Özellikle arterleri ve kan damarlarını güçlendirmeye yarayan kolajen aynı zamanda atardamarların güçlenmesine de neden olmaktadır. 
KAS MİKTARINI ARTIRIR: Vücutta bulunan kas dokularının genelde onda biri kolajenden oluşmaktadır. Yine yapılan çalışmalar alınan kolajen takvilerinin kas kütlesini arttırdığını ve egzersiz sonrası kasların büyüdüğünü ortaya koymuştur. 
KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR: Kemiklerde tıpkı kaslar gibi çoğunlukla kolajenden oluşmaktadır. Ancak yaşlılık ile birlikte kemikler kırılgan hale gelmektedir. Bu sebeple tüketilen kolajen içerikli ürünler kemiklerin güçlenmesine ve kırılganlığının azalmasına neden olmaktadır. 

KOLAJENİN YAN ETKİLERİ

Sağlık açısından genellikle olumlu sonuçlar yaratan kolajen kullanımı herhangi bir rahatsızlığı tetiklemezken aynı zamanda yeni hastalıkların oluşmasına da neden olmamaktadır. 
Ancak çok fazla olmasa da her insanın bünyesi farklı olduğu için birtakım yan etkiler meydana gelebilmektedir. Özellikle bünyesi zayıf olan kişilerde ishal, yorgunluk hissi, döküntü veya vücutta hassaslık yaratabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise kolajen tüketimine son vermek gerekmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum