Sosyal medya bağımlılığını konu alan bir yapım; The Social Dilemma

Günümüz dünyasında bizi etkisi altına almaya devam eden sosyal medya birçok insan üzerinde birer bağımlılık yaratmıştır. Peki hayatımızı ele geçiren sosyal medya nedir, bu bağımlılıktan kurtulma yolları nelerdir ve bu konu hakkında farkındalık yaratacak The Social Dilemma yani Sosyal İkilem filmi konusu nedir? İşte detaylar...

Sosyal medya bağımlılığını konu alan bir yapım; The Social Dilemma
Editör: Senem Kara
20 Şubat 2021 - 06:48 - Güncelleme: 20 Şubat 2021 - 06:54
İnternet tarihi geçmişte tek taraflı paylaşımın yapıldığı ve kullanıcılarına çeşitli bilgiler sunan bir platformdu. Ancak internet yapısında 1.0 dan 2.0 a geçiş günümüzde kullanıcı olan kişilerin de internet dünyasına katkılar yapmasına yardımcı olmuştur. 
Örneğin ilk etapta bloglar sayesinde internet alemine katkıda bulunmaya başlayan kullanıcılar, zamanla yorum yapabilme veya geri dönüşler sağlayabilme seçenekleri ile medya yapısını olabildiğince geliştirmişlerdir. 
Kullanıcıların da medyaya adapte olması sonucunda ise sosyal medya adı verilen yeni bir medya türü ortaya çıkmıştır ve bu yeni medya türü birkaç yıllık değişimin ardından inanılmaz bir değişime uğrayarak insanlara para kazandıran bir platform halini almıştır. 

SOSYAL MEDYA NEDİR? 

Sosyal medya nedir diye detaylıca baktığımızda ise temel olarak kullanıcıların paylaşımlar yapmalarına imkan veren bir yapı olduğu söylenebilir. 
Bu yapının gelişme süreci ise yapılan paylaşımlar, çeşitli etkileşimler ile adeta kar topu gibi büyüyerek dev bir ağ halini almayı başarmıştır. 

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI NEDİR? 

Bahsedilen sosyal medya sayesinde her ne kadar olumlu sonuçlar yaşanıyor olsa tabi ki aynı zamanda birtakım olumsuzluklar da yaşanmıyor değil. 
Örneğin günümüzde yediden yetmişe herkesi kendisine çekmeyi başaran sosyal medya kullanımı, öncelikle iletim anlamında büyük darbeler yaratmıştır. 
Diğer yandan günlük olarak sosyal medyada vakit geçirme süresinin artması ile de fiziksel ve zihinsel yönden ciddi sağlık sorunları da baş göstermeye başlamıştır. 
Çünkü hoş vakit geçirmekten çok hayatımızın ipini sosyal medyaya vermek saatlerce bu alanla meşgul olmak insan beynini olumsuz şekilde etkilemeye ve bağımlılık ile sonuçlanmaya neden olmaktadır. 
Hatta öyle ki bazı uzmanlar Amerika Birleşik Devletleri üzerinden verdikleri örnek ile insanların %10'unun bağımlı olduğu konusunda uyarılar da bulunmaktadırlar. 

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞINDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR? 

Sosyal Medya konusunda birçok kişi bağımlı olduğunu fark etmese de bu platformlarda geçirilen süre miktarına bile dikkatlice baktığımız takdirde bir bağımlı olup olmadığımızı anlamak mümkündür.
Yani bir işimiz olmadığı halde herhangi bir uygulamada saatlerce boş bir şekilde haber akışını takip etmek ve yapmamız gereken işleri bu sebeple ertelemek bizim bağımlı olduğumuz yönünde ciddi ipuçları vermektedir. 
Ancak elbette sosyal medya bağımlılığından kurtulmak mümkündür. Gelin hep birlikte bu bağımlılık ile mücadele etmenin yöntemlerini öğrenerek sosyal medyanın kuklası olmaktan çıkalım:
●    Öncelikle bu süreç içerisinde utanmadan sıkılmadan bir sosyal medya bağımlısı olduğunuz konusunda öz eleştiri yaparak bu durumu kabullenmeye çalışın. 
●    Kabullenme sürecini başarı ile atlattıktan sonra alışkanlığınızı tetikleyen unsurları belirleyin. 
●    Daha sonra bu konu hakkında verdiğiniz karar için tutarlı olmaya dikkat ederek boş bir şekilde sosyal medya uygulamalarında vakit geçirmekten sakının. 
●    Bu adımları gerçekleştirirken ise sosyal medya bağımlılığı yerine kendinize olumlu bir katkı sağlayacak bir hobi edinmek bu zor süreçte sizin için çok faydalı olacaktır. 
Bahsedilen aşamalar ise zamanla hayat rutininize dahil olduktan sonra daha bilinçli bir birey olarak sosyal medyada geçirilen vaktin boşa akıp giden bir vakit olduğunu size gösterecektir. 

PEKİ BU SÜREÇ İLE İLGİLİ FARKINDALIK YARATMAYA YARDIMCI OLACAK ÖNERİ BELGESEL VAR MIDIR? 

The Social Dilemma filmi veya belgeseli olarak adlandırabileceğimiz bu yapımın Türkçe karşılığı Sosyal İkilem olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Sosyal İkilem filmi Netflix aracılığı ile bize ulaşmış günümüz sorunlarına adeta bir ışık olmuş ve birçok kişi tarafından ilgiyle takip edilen bir yapımdır.
Sosyal İkilem 2020 filmi tüm dünyada popüler olmuş ve sosyal medya bağımlılığı hakkında adeta günümüz insanlarına bir ayna tutan başarılı bir belgeseldir. 
Ayrıca yönetmen koltuğunda oturan Jeff Orlowski'nin de katkılarıyla çekilmiş olan bu belgesel yaklaşık 90 dakika kadar sürmektedir. 
Belgeselde Twitter, Instagram, Facebook ya da Youtube gibi büyük uygulamaların bünyesinde çalışmış insanlara yapılan röportajlardan kesitler de bulunmaktadır. 
Ayrıca bu insanlar bizlere sosyal medyanın gerçek yüzünü göstererek insanlara etkisi konusunda da oldukça başarılıdır. 
SOSYAL İKİLEM KONUSU
The Social Dilemma yani Sosyal İkilem filmi yukarıda da bahsettiğimiz gibi sosyal medyanın insanlar üzerinde yarattığı ya da yaratabileceği olumsuz birtakım etkileri konu almaktadır ve bu sayede izleyicinin sosyal medyaya bakış açısını değiştirmeye çalışmaktadır. 
Belgeselde sosyal platformların insanları kuklaya çevirdiklerini, nasıl birer bağımlı hale geldiklerini hatta reklam algoritmaları ile önümüze çıkan reklamların nasıl bizi ele geçirdiği yine değindiğimiz gibi önceden bu yapılarda çalışmış kişilerce gözler önüne sermektedir.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum