Sosyal medya kullanıcılarının yeni gözdesi Clubhouse nedir, nasıl üye olunur? Kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Son dönemlerde adı sıkça duyulan Clubhouse, merak konusu oldu. Sosyal medya kullanıcıları tarafından araştırılan Clubhouse, gittikçe popüler olacak gibi gözüküyor. Peki Clubhouse nedir? Clubhouse davetiyesi nereden alınır? Nasıl üye olunur? Clubhouse’la ilgili merak ettiğiniz her şey haberimizde…

Editör: Özden Özmen
20 Şubat 2021 - 21:00
Club House, son dönemlerde popüler uygulamalar arasında yer alan sosyal ağ platformlarından biri. Dijital teknolojiyi yakından takip eden herkesin dikkatini çeken bu platform, milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook ve Instagram’dan farklı olarak fotoğraf ve video paylaşımı yapmıyor, kullanıcılarına sesli sohbet edebilme imkanı sunuyor.

CLUBHOUSE NEDİR?

House Alpha Exploration Co. yazılım şirketi tarafından geliştirilen Clubhouse, ses odaklı bir sosyal ağ platformu. Kullanıcılarına sohbet etme imkanı sunan Club House’da diğer kullanıcılarla sohbet edebilmek için davetiyeniz olması gerekiyor. Yalnızca iOS kullanıcılarının davet sistemiyle kullanabildiği Clubhouse, sesli sohbet odaları aracılığıyla etkileşim imkanı sunan bir sosyal ağ platformudur.
Uygulamayı kullanabilmek için bir Club House kullanıcısından davet almanız gerekli ancak davet edecek bir tanıdığınız yoksa sistem sizi sıraya alıyor ve sıranız geldiğinde üye olabiliyorsunuz.

CLUBHOUSE KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Clubhouse’u en çok kullanan ülkelerden biri olan Türkiye, 125 bine yakın indirme sayısı ile beşinci sırada bulunuyor. Keepnet Labs, dünyanın dört bir yanından 8 milyon kişiye ulaşan sosyal ağ platformu Clubhouse’a karşı uyarılarda bulundu. Keepnet Labs’a göre kullanıcıların şu konularda dikkatli olmaları gerekiyor;
Clubhouse dahil hiçbir sosyal ağın hassas bilgilerinizi paylaşmak için güvenli olmadığını unutmayın.
-  Uygulama, üye olduktan sonra adres defterinizi paylaşmanızı istiyor. Ancak Clubhouse, şu anda sadece ABD’deki veri gizliliği düzenlemesi CCPA ile uyumlu ve Avrupa’daki GDPR ya da ülkemizdeki KVKK ile uyumlu değil.
-  Moderasyon yetersizliği yüzünden nefret söylemlerine veya siber zorbalığa maruz kalmamak için yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz odalara katılın.
-  Sizi rahatsız eden konuşmacıları engelleyebilirsiniz.
-  Karşınızdaki kişilerin gerçek isimleri yerine bir takma isim kullanabileceklerine karşı tedbirli olun.
-  Konuşmalar her ne kadar odalar sona erdiğinde kullanıcıların erişimine kapansa da bu konuşmaların eş zamanlı olarak kaydedilebileceğini veya bir başka sosyal ağa aktarılabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
-  Halihazırda keşfedilen bir sistem hatası, kullanıcıların görünmeden odalara katılabilmesini, konuşulanları dinleyebilmesini ve kaydedebilmesini mümkün kılıyor. Clubhouse bu hata üzerinde çalıştıklarını duyursa da asla sanal güven hissine kapılmayın ve temkinli kalın.
-  Sosyal ağın 18 ve üzeri yaş sınıra riayet edin. Bu yaşın altındaki çocukların ve gençlerin sakıncalı içeriklere maruz kalmaması için sosyal ağı kullanmalarına izin vermeyin.
Clubhouse’un belirli durumlarda yasal mercilerle veri paylaşımı yapmak zorunda kalabileceğini ve IP adresiniz üzerinden konumunuzu saptayabildiğini unutmayın.
- Clubhouse kişisel verilerinizi satmasa da kendi hizmetlerini geliştirmek için kullanabilir ve iş ortaklarıyla paylaşabilir. Bu sebeple hangi verilerinizi sistemde tutacağınızı iyi değerlendirin.YORUMLAR

  • 0 Yorum