Stenografi nedir, stenografinin mucidi kimdir, stenografinin tarihçesi nedir, stenografi önemini yitirdi mi, günümüzdeki kullanım şekli nedir?

Stenografi günlük yaşamımızda bizler için gerekli olmasa da kullananları için oldukça önemli bir yazı yazma çeşididir. Daha çok gizli bilgilerin korunması amacıyla kullanılan bu dil kim tarafından geliştirilmiştir? Zamanın etkisiyle stenografi gelişme göstermiş midir? Stenografinin günümüzde kullanımı nedir? Stenografi yazı çeşidinin özellikleri nelerdir? Detaylar haberimizde…

Stenografi nedir, stenografinin mucidi kimdir, stenografinin tarihçesi nedir, stenografi önemini yitirdi mi, günümüzdeki kullanım şekli nedir?
Editör: Senem Kara
21 Ocak 2021 - 06:00
Stenografi kendine özgü fonetiği olan özel bir yazı yazma şekli olarak bilinmektedir. Genellikle önemli bilgilerin gizlenmesi adına kullanılan bu yazı dilinin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bu sebeple bilgi gizleme bilimi olarak da bilinmektedir. 

Stenografinin tarihçesi nedir…


Bu yazı dilinin kökeni esasen Yunancadan gelmektedir ve Stenos- Graphein kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Kelimelerin anlamları ise dar ve yazmaktan gelmektedir. Yani anlaşıldığı üzere bu sistemle yazılan yazılar oldukça dar ve yakın şekilde kağıda dökülmektedir.

Ayrıca yüzyıllar öncesine dayanan yazı dilinin ilk örneklerine MÖ 1. yüzyılda rastlanıldığı bilinmektedir. Mucidi ise köle olarak hayatına devam eden Romalı Marcus Tillius Tiro’dur. 
İlk zamanlarda dönemin alfabesini kısaltarak bu yazı dilini bulan Tiro zamanla farklı sembol ve kısaltmalarla günümüz stenografisinin temelini atmıştır. Ancak teknik 10. yüzyıl yazıcılarının bu tekniği bilmemeleri üzerine giderek az kullanılmaya başlanmıştır. 

Hızlı bir şekilde yazmak nasıl mümkün olmuştur…


Hızlı yazmanın temel özelliği yukarıda bahsettiğimiz gibi sembol ve kısaltmalara dayalı olmasıdır. Bu tekniği kullanarak yazı yazan kişiler normal yazı dilini kullananlara göre çok daha kısa sürede çok daha fazla yazı yazabilmektedirler.

Gelişen teknoloji stenografi bilimini etkiledi mi, etkisini yitirdi mi…


Elbette gelişen teknoloji neticesiyle bu yazı dili etkisini yitirdi. Örneğin ses kayıt cihazları bu tekniği etkileyen ilk gelişmelerden biridir. Ancak klasik yöntem TBMM’de hala kullanılmaya devam etmektedir.
Peki günümüz stenografisi nasıl şekillenmiştir…

Günümüzde kullanılan stenografi tekniğinin temeli ise 17. yüzyıla dayanmaktadır. 17. yüzyılda yeniden gündeme gelmesinin sebebi ise parlamentonun siyasi hayata girişidir. Yani artan meclis oturumları ve alınması gereken önemli notlar arttıkça yazı dili yeniden kullanıma girmiştir. 

Ancak bu dönem stenografisinin mucidi farklıdır burada karşımıza John Wilis çıkmaktadır. Wilis bu yazı diline geometrik şekilleri katmasının yanı sıra stenografi terimini de ilk defa kullanmıştır. Ayrıca Samuel Taylor’da yazmış olduğu makale ile 1792 yılında bu yazı dilini dünyaya tanıtmayı başarmıştır.
Stenografinin özelliklerine bakacak olursak…
 
•    Bu hızlı yazı yazma tekniğinde her sembol farklı bir anlama gelmektedir.
•    Kolay okunabilmesi için farklı harflere denk gelen geometrik şekiller kullanılmaktadır.
•    Kısaltma ve semboller anlam bütünlüğü sağlamalıdır. Bu sebeple sembollerin önüne veya arkasına gelen ekler mantıklı bir şekilde kullanılarak anlamı bozmamalıdır. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum