Stephen King'in son çıkan kitabı Enstitü'nün konusu nedir? Korku türünün en çok sevilen yazarı Stephen King kimdir?

Birçok kitapseverin yakından tanıdığı Stephen King'in ödüllü kitabı Enstitü'nün konusu nedir? Stephen King kimdir? Detaylar haberimizde...

Stephen King'in son çıkan kitabı Enstitü'nün konusu nedir? Korku türünün en çok sevilen yazarı Stephen King kimdir?
Editör: Senem Kara
01 Nisan 2021 - 16:50

ENSTİTÜ KİTABI HAKKINDA

Stephen King'in son kitabı geçtiğimiz ocak ayında okuyucu ile buluştu. Birçok kişinin beğendiği ve sürükleyici olarak tanımladığı kitap Doğanay Banu Pinter'in çevirisi ile yayınlandı. 
Kitapları en çok sinemaya uyarlanan yazarlardan biri olan ve gerilim türünün ilk akla gelen ismi olan Stephen King'in övgüler aldığı Enstitü kitabı ile ilgili yazarın "Zayıf insanların güçlü olabildiklerini yazmak istedim." açıklaması yaptığı biliniyor. 

ENSTİTÜ KİTABI KONUSU 

Enstitü kitabı konusu üzerlerinde deneyler yapılan ve sonrasında acımasız bir şekilde ortadan kaldırılmak üzere ailelerinden koparılan, gizli yerlere hapsedilen telepati ve telekinezi gibi özel yeteneğe sahip bir grup çocuğun hikayesini anlatmaktadır. 
Stephen King'in "Korkuyu yaratma, onu yok et!" teması üzerinde durarak yazdığını söylediği Enstitü kitabı kaç sayfa diye baktığımızda ise 616 sayfadan oluştuğunu görmekteyiz. 

ÖDÜLLÜ KİTAP ENSTİTÜ 

"Yabancı", "Yeşil Yol", "Hayvan Mezarlığı", "Mahşer", "O", "Uyuyan Güzeller", "Hayatı Emen Karanlık", "Sadist", "Yüzyılın Suçlusu", "Ruhlar Dükkanı" "Sis", "Son Nöbet", "22/11/63" gibi kitapları ile tanınan Stephen King yeni romanı Enstitü ile Goodreads Awards 2019 En İyi Korku Kitabı ödülünü almaya hak kazanmıştır. 
STEPHEN KİNG HAKKINDA 
Son olarak Enstitü kitabı ile adını duyuran Stephen King 21 Eylül 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Portland eyaletinde dünyaya gelmiştir. 
Küçük yaşta anne ve babasının ayrılmasının ardından 11 yaşında iken Durham'a gelerek okula başlamıştır. Üniversite yıllarında bilim okumaya başlayan yazar Stephen King eşi ile burada tanışmıştır. 
Edebi yönüne bakıldığında ise yazarın 60'dan fazla kitabı olduğu bilinmektedir. Daha çok "Kara Kule" adlı kitap serisi ile tanınan yazar 1982 yılında başladığı seriyi 2005 yılında sona erdirmiştir. 
Ayrıca yaklaşık 16 yaşında iken hikayeler yazmaya başladığı bilinen yazarın hikayelerinin bir kısmını kitap olarak yayınladığı bilinmektedir. 
Öğretmenlik mesleğini yerine getirirken bir yandan da yazarlık tutkusunu devam ettiren Stephen King 1974 yılında "Göz" adlı ilk romanını yayınlamıştır. 
Ardından "Mahşer" ve "Medyum" isimli kitaplarını da okuyucu ile buluşturan yazar şu an korku türünün en çok sevilen yazarları arasında yer almaktadır. 
Ayrıca birçok kitabının ve hikayesinin senaryo haline getirilerek beyaz perdeye aktarıldığı bilinmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum