Şubat ayı çok satanlar listesinden kitap önerisi; Küçük Ağaç'ın Eğitimi

Bugün kafakalem okuyucularına büyük küçük herkese hitap eden, özellikle çocuk yetiştiren bireylerin okuması gerektiğini düşündüğümüz bir eser tavsiye edeceğiz. Şubat ayı çok satanlar listesindeki bu kitap, küçük bir çocuğun gözünden anlatılmış müthiş bir yapıt… Küçük Ağaç'ın Eğitimi kitabının konusu nedir, yazarı kimdir? Küçük Ağaç'ın Eğitimi’nde neler anlatılmıştır?

Şubat ayı çok satanlar listesinden kitap önerisi; Küçük Ağaç'ın Eğitimi
Editör: Özden Özmen
23 Şubat 2021 - 22:00
Neredeyse tüm dünya dillerine çevrilmiş olan Küçük Ağaç'ın Eğitimi isimli kitabın yazarı Asa Earl Carter, tıpkı kitabın baş kahramanı gibi Kızılderilidir ve küçük yaşta anne babasını kaybetmiştir. Carter’ın bu eseri, kendi hayatından izler taşımaktadır. Yazar Küçük Ağaç'ın Eğitimi isimli kitabında çocukluk yıllarından esinlenmiştir.

KÜÇÜK AĞAÇ'IN EĞİTİMİ KİTABININ KONUSU NEDİR?

Kitap, 1930'ların Amerika'sında geçmektedir. Küçük yaşta anne ve babasının kaybeden Kızılderili Küçük Ağaç, büyükanne ve büyükbabasıyla birlikte yaşamaya başlar. Doğayla iç içe büyütülen Küçük Ağaç, hayvanlarla, toprak anayla ve insanlarla barış içinde yaşamayı, onlarla dost olmayı öğreniyor.

KÜÇÜK AĞAÇ'IN EĞİTİMİ HAKKINDA

Asa Earl Carter’ın Küçük Ağaç'ın Eğitimi isimli kitabında eğitimin ve insan yetiştirmenin, zaman, mekan ve okulla sınırla olmadığı ve bunların ailede başladığı vurgulanmaktadır. Samimi ve içten bir dille yazılmış olan eser, küçük ağacın diliyle ve onun gözünden anlatılmıştır. Bu nedenle küçük büyük her kesime hitap eden kitap, özellikle çocuk yetiştiren bireyler tarafından mutlaka okunmalıdır.

Şubat ayı çok satanlar listesinde bulunan eser, küçük bir çocuğun kalbini dinlediğinizi, onu anladığınızı hissettiriyor. Çocukları anlayabilmek için hayata onların gözünden bakmak gerekiyor ve Küçük Ağaç'ın Eğitimi bunu oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş.
Doğada yaşamanın inceliklerinin anlatıldığı eserde büyükanne ve büyükbabası Küçük Ağaç’a hayatı öğretmeye çalışıyorlar. Bunu takdire şayan bir şekilde gerçekleştirirken okuyucuya da unuttuğu birçok püf noktasını hatırlatıyorlar. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin aslında birçok şeyi de elimizden aldığını düşündürüyor…
Yazarın bir nevi kendi yaşamını kaleme aldığı kitap, 1976 yılında yayımlandığı zaman oldukça ilgi görmüş . Günümüzde de bu ilgisi devam eden eser, neredeyse tüm dünya dillerine çevrilmiş.

KÜÇÜK AĞAÇ'IN EĞİTİMİ KİTABININ YAZARI HAKKINDA

Kızılderili yazar Asa Earl Carter 4 Eylül 1925 tarihinde Alabama ABD’de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Carter, büyükanne ve büyükbabasının yanında büyümüştür. Yaşam tarzı nedeniyle belirli bir okul eğitimi almayan yazar, 10 yaşında büyükanne ve büyükbabasını da kaybetmiştir.
Yetişkinlik yıllarında mevsimlik işçi, sığırtmaç, çiftçi ve kovboy olarak çalışmıştır.

45 yaşında iken çocukluk hayali olan yazarlığa adım atmış ve Kader Dönemeci isimli kitabını çıkarmıştır. Batı Barut Kokuyor ismiyle sinemaya uyarlanan eser daha sonra Teksas’a Gitti ismiyle yayımlanmıştır. Kızılderili Yazar, 7 Haziran 1979 yılında Teksas ABD’de yaşama veda etmiştir.
YAZAR ASA EARL CARTER’IN KİTAPLARI
  • Küçük Ağaç'ın Eğitimi
  • Teksas'a Gitti
  • Dağlardan Sorun Beni
  • Kan Yerde KalmazYORUMLAR

  • 0 Yorum