Şubat ayı kitap tavsiyesi; Neslican Tay "Yaşım 19"

Neslican Tay, 21 yaşında aramızdan ayrılırken, kansere karşı verdiği mücadele ile milyonlara örnek olmuştu. Hayatının baharında bu hastalıkla savaşırken aldırmak zorunda kaldığı bacağının yerine takılan protez bacak nedeniyle kendine “Demir Kadın” ismini takmıştı. Güzel gülüşüyle akıllara kazınan Neslican Tay, artık kitabıyla da aramızda olmaya devam edecek.

Şubat ayı kitap tavsiyesi; Neslican Tay "Yaşım 19"
Editör: Özden Özmen
15 Şubat 2021 - 18:30
2019 yılında dörüncü kez yakalandığı kanserden hayata veda eden Neslican Tay’ın ablası Nazlıcan Tay tarafından bastırılan “Yaşım 19” isimli kitap, genç kızın günlüklerinden oluşuyor Neslican’dan çok şey öğrendiğini ifade eden ablası bu kitabın vazifesini olduğunu dile getirmiş.

YAŞIM 19 KİTABININ YAZARI NESLİCAN TAY KİMDİR?

Rizeli bir anne ile Manisalı bir babanın kızı olan Neslican Tay, dünyaya 1998 yılında Bursa’da açıyor gözlerini. İlköğretim ve lise eğitimini Rize’de tamamlıyor. Üniversite sınavına iki hafta kala kansere yakalandığını öğrendiği için tedavi süreci başlıyor ve eğitimine ara vermek zorunda kalıyor. Sonrasında kanserle mücadele ederken bir yandan da eğitimine devam etmek isteyen Neslican Tay, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi almaya başlıyor.
2018 yılında kanser nedeniyle bir bacağını aldıran ve kendisine ”Demir Kadın“diyen genç kız, milyonlara ilham olmaya devam ediyor. Hayatta iken verdiği röportajda söylediği “Bacağım yok ama yaşam sevincim var!” , “Bacağımın kesilmiş olmasının hayatımı etkilemesine izin vermeyeceğim. Ben bir bacaktan ibaret değilim ki… Çok daha fazlasıyım!” sözleriyle yaşama sarıldığını bir kez daha gösteren Tay, 20 Eylül 2019 yılında hayata gözlerini yummuştu.

ŞUBAT AYI KİTAP TAVSİYESİ

Yaşama sevincini milyonlarla paylaşan Neslican, ablası Nazlıcan Tay’ın editörlüğünü üstlendiği “Yaşım 19” isimli kitabı ile aramızda olmaya devam edecek. Okuyan herkese ilham olacağını düşündüğümüz için Şubat ayı kitap tavsiyesi olarak bu kitabı seçtik. Neslican Tay’ın günlüklerinden oluşan kitap, genç kızın hayaliymiş.”
Kitap çıkarmak istediği için yaşadıklarını kaleme alan Neslican’ın hayalini, onu “en mutlumuz, en neşelimiz, üstünü başını kirletmekten korkmayan, hayatın tadını çıkaran Nesli’ydi...” sözleriyle anlatan ablası gerçekleştirmiş oldu. Yaşım 19 kitabı onun insanlara bıraktığı çok önemli bir eser…

Yaşım 19 kitap alıntıları

“Doktorları, insanları dinlemeyeceksin ve umudunu asla yitirmeyeceksin. Sen kanser için seçildiysen onu yenebilecek güçte olduğun içindir.”
“Keşke çocuk olsaydım yeniden. Büyümenin iyi bir şey olmadığına emindim.”
"Narkozdan tam olarak uyanana kadar her seferinde bacağımı görmeyi umarak kaldırdım o pikeyi ve belki de defalarca kaybettim onu.
...
Canım o kadar yanıyordu ki. Sanki ona veda bile edememiştim. İnsan kendinden bir parçaya nasıl veda edebilirdi ki? Edemezdi."YORUMLAR

  • 0 Yorum