Tam kapanma sürecinde bankaya gitmek mümkün müdür? Bankaya gitmesi gereken vatandaşların izlemesi gereken yol nedir?

Koronavirüs nedeniyle sekteye uğrayan hayatta bankaların da çalışma saatlerinde aksama yaşanmaktadır. Ayrıca çalışma yöntemlerinde de farklılıklar yaşanan bankalarda müşterilerin mağdur edilmediği bilinmektedir. Peki ama bankada işi olan vatandaşların yapması gerekenler nelerdir? İşte detaylar...

Tam kapanma sürecinde bankaya gitmek mümkün müdür? Bankaya gitmesi gereken vatandaşların izlemesi gereken yol nedir?
Editör: Senem Kara
07 Mayıs 2021 - 20:00
Tam kapanma günlerinde bankada işleri olan, pandemi sosyal yardım parasını veya emekli ikramiyesini tahsil edecek olanların bugünlerde sıklıkla merak ettiği "tam kapanmada bankaya gidilir mi?" sorusunun cevabı ile karşınızdayız… 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın artan koronavirüs vakalarından sonra gerçekleştirdiği Kabine Toplantısı’nın akabinde yapılan açıklamaya göre 29 Nisan ve 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanmaya gidileceği halka duyurulmuştu. 
İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamalarında pek çok yer geçici olarak kapandı. Ancak bankada işleri olan kişilerin tam kapanmada bankalar açık mı, tam kapanmada bankaların çalışma saatleri nedir gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır… 
Peki ama banka ATM'lerinden yapılmayan işlemler için şubeye gitmek isteyen vatandaşlar neler yapabilirler? Sokağa çıkma yasağını ihlal etmeden veya ceza yemeden banka işlerini halletmek mümkün müdür? 
İşte detaylar… 

TAM KAPANMADA BANKAYA GİDİLİR Mİ? 

İçişleri genelgesine göre bankaların çalışma saatleri 10.00- 16.00 olarak düzenlenmiştir. Sayıları bankaların yönetim kadrosunda bulunan kişilerce belirlenecek olan sınırlı sayıdaki şube ve personel ile hizmet vermeye devam edecek olan bankalara yine belirli sayıda müşteri kabul edilecek. 
Ayrıca bankalara doğrudan gitmenin mümkün olmadığı şu günlerde bankalara gidebilmek için VEFA destek hattından onay alınması gerekmektedir. 

BANKAYA GİTMEK İÇİN NASIL İZİN ALINIR? 

Sayıları yönetim kadrosu tarafından belirlenen sınırlı sayıdaki personel ve şubelere saat 10.00 ila 16.00 saatleri arasında gitmek mümkün olacak. 
Hizmet verecek olan bankalara gitmek için ise öncelikle VEFA destek hattından izin alınması gerekmektedir. 112 Acil Durum Numarası üzerinden ulaşılabilen VEFA destek hattından izin alan kişiler gönül rahatlığı ile işlerini halletmek için bankaya gidebilecekler.
Ancak gerekli iznin bankaya gidilmesi planlanan gün içerinde alınması gerekmektedir. Bahsi geçen sözün alınması ise bankaya gitmek için yeterli olmaktadır. Ancak izin almak için VEFA destek hattının bankaya gitmeden 2 saat öncesinden aranmış olması gerekmektedir. 
Gerekli şartı yerine getiren adayların sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğu aynı zamanda herhangi bir para cezasına çarptırılmayacağı da bilinmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum