"Tarihi sevdiren adam" Yavuz Bahadıroğlu kimdir? Yavuz Bahadıroğlu kitapları

Tarihi sevdiren adam olarak bilinen Yavuz Bahadıroğlu geçtiğimiz saatlerde vefat etti. Asıl adıyla Niyazi Birinci olan Bahadıroğlu nasıl bir hayat yaşamıştır? Yavuz Bahadıroğlu kimdir? Yavuz Bahadıroğlu'nun eserleri nelerdir? İşte detaylar...

"Tarihi sevdiren adam" Yavuz Bahadıroğlu kimdir? Yavuz Bahadıroğlu kitapları
Editör: Eren Haklı
22 Ocak 2021 - 01:15
Gerçek adı Niyazi Birinci olan Yavuz Bahadıroğlu, 1945 yılında Rize Hisarlı’da dünyaya gözlerini açar. Gazeteciliğe merakı olan Bahadıroğlu, 1971 yılında gazeteye ilk adımını atar ve Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde röportaj ve fıkra yazarlığı, muhabirlik ve araştırma – inceleme konularında görev alır.

Gazetede muhabirlik görevine devam ederken çocuklar için kitaplar kaleme aldı. Yavuz Bahadıroğlu, sayısı yüzleri bulan çocuk romanı ve hikayesi yayımladı. Aynı zamanda çalışmış olduğu Yeni Asya - Yeni Nesil gazetesinde Şeref Baysal ve Veysel Akpınar mahlaslarıyla da köşe yazıları yazmaya devam etti.

Popüler olması ise Yavuz Bahadıroğlu ismiyle kaleme aldığı romanları ile gerçekleşti. İlk yayımladığı romanı Sunguroğlu ve bundan sonra yayımladığı Buhara Yanıyor kitapları ülkenin en çok satan roman kitapları arasında yer aldı.

Yavuz Bahadıroğlu, romanlarını genelde tarih ile alakalı yazdı. Osmanlı İmparatorluğunun çeşitli dönemlerini ve şahıslarını romanlarına konu edindi. En son kaleme alan eserlerinden biri de Biz Osmanlıyız isimli eseridir.

Tarihi sevdiren adam olarak bilinen Yavuz Bahadıroğlu’nun geride bıraktığı eserler arasında onlarca roman, çocuk kitapları, araştırma, hikaye, senaryo ve fikri eserler bulunuyor. Kitaplarının bazılarına ödül alırken iki kitabı da Kültür Bakanlığı tarafından neşredildi.

Yurt içi ve yurt dışında tarihi konferanslar vermeye devam eden Bahadıroğlu, son zamanlarda bir radyo programında yorumculuk yapıyor ve Yeni Akit gazetesinde de köşe yazarlığı yapıyordu.

Bir müddet hastanede tedavisine devam edilen Yavuz Bahadıroğlu geçtiğimiz saatlerde (21 Ocak 2021) 72 yaşında iken dünyaya veda etti.


 

YAVUZ BAHADIROĞLU ESERLERİ

- 1972 - Sunguroğlu I
- 1973 - Sunguroğlu II
- 1977 - Sunguroğlu III (Foça Korsanlarına Karşı)
- 1982 - Sunguroğlu Gemide İsyan
- 1982 - Sunguroğlu Çalınan Hazine
- 1982 - Sungurluoğlu Kaçırılan Prenses
- 1985 - Sunguroğlu Baskın
- 1985 - Sunguroğlu Kara Şövalye
- 1985 - Sunguroğlu Tuzak
- 1985 - Sunguroğlu Kaybolan Elçiler

 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum