Tarık Buğra'dan Osmancık; konusu, özeti ve karakterleri

Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu ve Osman Bey'in hayatını ele alan Osmancık kitabı hakkında detaylar... Kitabın özeti nedir? Karakterleri kimlerdir? İşte detaylar...

Tarık Buğra'dan Osmancık; konusu, özeti ve karakterleri
Editör: Senem Kara
17 Mayıs 2021 - 01:20

OSMANCIK KİTABI HAKKINDA BİLGİ

Tarihi bir roman olan Osmancık kitabı Tarık Buğra tarafından kaleme alınmıştır. Tarihin en ihtişamlı ve en köklü devletini kuran Osman Bey'i ve Osmanlı Devleti'ni anlatan Osmancık kitabı hala en çok okunan tarihi kitaplar arasında yer almaktadır.

OSMANCIK KİTABI ÖZETİ

Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman, Şeyh Ede Bali ile tanışana kadar ele avuca sığmayan, güçlü kuvvetli ancak gücüne hükmedemeyen bir gençtir.
Osman, günlerden bir gün Ede Bali'nin kızı Malhun Hatun'a aşık olmuştur fakat Ede Bali kızı Malhun Hatun'u Osman'a vermek istememiştir. Bu durumun üzerine ise Osmancık bir değişime doğru ilerlemiştir.
Diğer yandan Osmancık, Ede Bali'nin tekkesinde kaldığında bir rüya görmüştür. Ede Bali'nin göğsünden çıkan bir ayın kendi göğsüne girdiğini daha sonra bir çınar ağacı şeklinde dünyaya dal budak saldığını görmüştür.
Rüyanın tabirine göre ise ay, Malhun Hatun'u çınar ağacı ise Osmancık'ın kuracağı devleti temsil etmektedir. Bu rüyadan sonra ise Osmancık kılıcı ve yayını kendisi için değil soyunun devamı için kullanmaya karar vermiştir.
Ede Bali'nin kızı Malhun Hatun'u Osmancık'a vermesinin ardından Osman, babası Ertuğrul Gazi yerine bey seçilmiştir. Artık bir bey olan Osman ilk iş olarak civarda bulunan Türk boylarını birleştirmiştir.
Her gün yeni topraklar alan, her gün kaleler düşüren Osman Bey yeni gelenleri ise bu topraklara yerleştirmektedir. Daha sonra ise oğlu Orhan dünyaya gelmiştir.
Diğer yandan Aydos, Bilecik, İnegöl, İznik, Yarhisar kalelerini alan Osman Bey'in hedefinde ise Bursa yer almaktadır. Ancak Bursa çok iyi korunmaktadır ancak yine de kuşatma yapılır.
Bursa kuşatmasının başında ise Orhan Gazi bulunmaktadır. Ölüm döşeğinde zafer haberini duymak isteyen Osman Bey'e Sungur müjdeyi vermiştir bu sebeple Osman Gazi'nin içi rahat etmiştir. Devleti'ni oğlu Orhan ve torunu Murad'a bırakan Osman Bey hayata gözlerini yummuştur.

OSMANCIK KİTABI KARAKTERLERİ

Tarık Buğra tarafından yazılan Osmancık eserinin kahramanları şu şekildedir:
OSMAN BEY(OSMANCIK): Osmanlı Devleti'nin kurucu olan Osman Bey, romanda deli dolu, bileğine güvenen bir delikanlıdır. Devlet kurmasını ardından ise bilge ve adil bir beye dönüşmüştür.
ŞEYH EDEBALİ: Dönemin önde gelen din alimlerinden olan Şeyh Edebali bölgenin ahi yöneticisi olmasının yanı sıra Osman Bey'i ilk fark eden kişidir.
MALHUN HATUN: Şeyh Edebali'nin kızı Osman Bey'in eşi olan Malhun Hatun Osman Bey'in değişimindeki önemli isimlerden biridir.
ORHAN BEY: Osman Bey'in ilk oğludur.YORUMLAR

  • 0 Yorum