Transkript belgelerinde yeni dönem! Ne zaman başlıyor?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversite öğrencilerinin transkript belgelerini e-devlet üzerinden alabilmeleri için gerekli çalışmaları başlattı. Üniversite öğrencileri transkript belgelerini e-devletten ne zaman alabilecek?

Transkript belgelerinde yeni dönem! Ne zaman başlıyor?
Editör: Özden Özmen
10 Mayıs 2021 - 18:00
Transkript belgeleri üniversite öğrencileri tarafından şahsen üniversiteye giderek alınabiliyordu. Ancak özellikle okuduğu üniversitede yaşamayan birçok öğrenci için bu durum hem zaman kaybına hem de maddi kayba neden oluyordu.

YÖK’TE YENİ DÖNEM

Yükseköğretim Kurulu - YÖK kararına göre üniversite öğrencileri transkript belgelerini kolay bir şekilde e-devlet üzerinden alabilecek. YÖK, üniversite öğrencilerinin transkript belgelerini Türkçe ve İngilizce olarak e-Devlet kapısı üzerinden alabileceğini bildirdi.

YÖK’TEN AÇIKLAMA; TRANSKRİPT BELGELERİNDE YENİ DÖNEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, transkript belgelerinin e-devlet üzerinden alınabileceğini açıkladı. Açıklamanın ardından YÖK tarafından yapılan bilgilendirmede, kurul tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında ilk olarak üniversitelerin mevcut transkript belgelerinin incelenip taslak bir transkript belgesi oluşturulduğu belirtildi.
Söz konusu taslak belgenin bütün üniversitelere gönderilip yetkililerin görüş ve önerilerinin alındığı ifade edilen bilgilendirmeye göre, daha sonra son şekli verilen belgenin üniversitelere standart bir form şeklinde gönderildiği aktarıldı ve Yükseköğretim Kurulu - YÖK'ün kendi bilgi işlem sistemi ile üniversite bilgi sisteminin uyumunun sağlandığına işaret edilerek, kurulun e-devlet sistemindeki bölümünden transkript belgesinin verilebilmesi için veri girişlerinin tamamlanması hususunda üniversitelere yazı gönderildiği hatırlatıldı.
Bilgilendirmeye göre,  hem devlet hem de vakıf üniversitelerinin bu verilerin sisteme girişlerini sağlayacak. Aktarılan bilgilendirmede, Şu ifadelere yer verildi;
"Lisans ve lisansüstünde halihazırda öğrenci olan ve mezun olacak öğrenciler transkript belgelerini, YÖK'ün e-Devlet kapısı üzerindeki alanına giriş yaparak ”Transkript Belgesi Sorgulama”kısmından ücretsiz, kolay ve hızlı bir şekilde temin edebilecek. Önceki yıllarda mezun olan öğrencilerin transkript belgeleri de üniversitelerin imkanları doğrultusunda yapılacak ek çalışmalar neticesinde üniversiteler tarafından e-Devlet sistemine yüklenecek.
YÖK'ün bu dijital hizmeti sayesinde transkript belgeleri e-Devlet kapısı üzerinden 'Türkçe ve İngilizce' olarak ilk kez çift dilde de alınabilecek. Daha önceden yabancı dilde transkripte ihtiyaç duyan öğrenci veya mezunlar, çok sayıda üniversite bu hizmeti sunamadığı için transkriptlerini tercüme bürolarında para karşılığı tercüme ettirmek durumundaydı. Bu durum özellikle il dışından veya ülke dışından başvuru yapan öğrenci ve mezunlar için zaman ve maddi kayba yol açmaktaydı."
Bu hizmet sayesinde öğrenciler hem tercüme masraflarından kurtulacak hem de yatay geçiş yapması halinde e-transkript belgesine çok kolay erişim sağlayabilecek. Ayrıca, üniversitelerin de bu çalışma sayesinde kırtasiye giderlerinden tasarruf ederek, personel ve iş yükü masrafı da azalmış olacak.

E-DEVLETTEN TRANSKRİPT NE ZAMAN ALINABİLECEK?

YÖK’ün e-devlet üzerinden transkript sağlama hizmeti henüz başlamadı. Ancak üniversitelerin gerekli veri girişlerini tamamlamasının ardından transkript sağlama hizmetinin başlaması bekleniyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum