Triflo cihazı nedir, nasıl kullanılır? COVID- 19 geçiren hastalara faydası nedir?

Triflo cihazı olarak bilinen solunum egzersiz cihazı pek çok hastalıkta kullanılan bir üründür. Ayrıca çeşitli ameliyatlar sonrasında da kullanılması gereken bu cihazın şu günlerde ise COVİD- 19 sonrası solunum sorununa çare olduğu düşünülmektedir. Peki ama triflo cihazı nedir? Kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Detaylar haberimizde...

Triflo cihazı nedir, nasıl kullanılır? COVID- 19 geçiren hastalara faydası nedir?
Editör: Senem Kara
25 Nisan 2021 - 06:00

SOLUNUM EGZERSİZ CİHAZI BİR DİĞER ADI İLE TRIFLO NEDİR? 

Çeşitli hastalıklarda ve ameliyatlar sonrasında kullanılması gereken solunum egzersiz cihazı yani diğer adı ile triflo, nefesin güçlendirilmesi ve solunum kapasitesini arttırması nedeni ile sporcuların veya normal vatandaşların da kullandığı bir üründür. 
Solunum yolları ile ilgili hastalıklardan KOAH, bronşit veya astım gibi hastalıkların tedavi sürecinde de sıklıkla tercih edilen triflo cihazının tekli, ikili, üçlü veya dörtlü modelleri mevcuttur. 
Amacı solunum problemi yaşayan kişilerde akciğer kapasitesini ve nefes darlığını azaltmak olan bu uygulamanın ise şu günlerde COVID-19 ile mücadelede yardımcı olduğu düşünülmektedir. 
Şöyle ki triflo cihazı COVID geçiren hastaların akciğerlerinde olumlu bir etkiye neden olmaktadır. Nefes ve solunum problemi yaşayan ve daha önce COVİD geçirmiş olan kişilerin triflo aletini kullanmaları ile hastalıktan kalan nefes probleminin çözülebileceği düşünülmektedir. 
Ayrıca doğru nefes alıp vermenin bedensel ve ruhsal açıdan da kişilere fayda sağlaması nedeni ile triflo cihazı psikolojik olarak iyi hissetmeye de yardımcı olmaktadır. 
Ancak unutmadan belirtmek gerekir ki solunum egzersiz cihazını doktor önerisi ile kullanmakta fayda vardır. 

SOLUNUM EGZERSİZ CİHAZI NASIL KULLANILIR? 

Triflo nasıl kullanılır diye baktığımızda öncelikle dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Örneğin cihaz kullanılmadan önce el temizliği yapılmış olmalıdır ve cihazın bağlantı noktaları doğru yapılmış olmalıdır. 
Bunların yanı sıra uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanabilir:
●Cihazı kullanan kişi dik bir pozisyonda oturmalıdır. 
●Egzersiz sırasında kişinin ağzında herhangi bir yiyecek içecek olmamalıdır. 
●Cihazın ağız kısmı hava kaçağı olmayacak şekilde kişinin dudakları arasına yerleştirilmelidir. 
●Kullanıcı ağız yolu ile cihaza üflemelidir. 
●Üfleme sonucunda ilk olarak birinci top, ardından ikinci top ve son olarak da üçüncü top havada tutulmaya çalışılmalıdır. 
●Topların yaklaşık olarak beş saniye havada kalması sağlanmalıdır. 
●Nefes verme işleminden sonra nefes alma egzersizi için triflo cihazı ters çevrilmelidir. 
●Bu işlemde ağızlık kısmından derin bir nefes alınarak toplar yine aynı şekilde yükseltilmeye çalışılmalıdır. 
●Ancak nefes alma egzersizi nefes verme egzersizine göre daha zor olduğu için üç saniye kadar havada kalması yeterli olacaktır. 
●Egzersizler sırasında akciğerlerin bütün kapasitesinin kullanıldığından emin olunmalıdır. YORUMLAR

  • 0 Yorum