Tüm zamanların en çok okunan çocuk kitaplarından biri; Şeker Portakalı özeti

Birçok yetişkinin çocukken okuduğu aynı zamanda günümüzde de birçok çocuğun severek okuduğu Şeker Portakalı ailesinden şiddet gören bir çocuğun giderek ailesinden uzaklaşmasını ve yaşadığı maceraları anlatmaktadır. Peki herkes tarafından çok sevilen Şeker Portakalı özeti nedir?

Tüm zamanların en çok okunan çocuk kitaplarından biri; Şeker Portakalı özeti
Editör: Senem Kara
08 Nisan 2021 - 22:20

ŞEKER PORTAKALI ÖZET

ŞEKER PORTAKALI KISA ÖZET 

5 yaşındaki Zeze isimli çocuk hem çok zeki hem de çok yaramazdır. Bu yaramazlıkları yüzünden babası ve abilerinden sık sık dayak yiyen Zeze ayrıca birçok kişi tarafından şeytan olarak görülmektedir. 
Babasının işsiz olması nedeniyle taşınmak zorunda kalmışlardır. Zeze ise burada yalnızlık çekmemek için kendine bir şeker portakalı ağacı seçmiştir ve zamanının çoğunu onunla konuşarak geçirmektedir. 
Ağacının adını Minguinho koyan Zeze'nin yakın arkadaşı olan bu ağaç aynı zamanda Zeze'ye cevaplar da vermektedir. Ayrıca adını her ne kadar Minguinho koysa da güzel günler geçirdiğinde ağacına Xururuguinho diye seslenmektedir. 
Diğer yandan Zeze gerçekten garip bir çocuktur. Neredeyse 5 yaşında iken okumayı sökerek herkesi büyük şaşkınlığa uğratmayı başarmıştır. 
Bu sebeple erken yaşta okula başlamıştır ve buradaki öğretmeni onu çok sevmiştir. Öğretmeni altın yürekli olarak tanımlasa da Zeze evde fazlasıyla yaramazlık yapan bir çocuktur. 
Arkası kesilmeyen yaramazlıkları yüzünden her fırsatta dayak yiyen çocuk kendini affettirmek için ise boya kutusunu alarak ayakkabı boyamaya çıkmaktadır. Eve döndüğünde başına gelen olayları teker teker yakın dostu Minguinho'ya anlatmaktadır.
Diğer yandan Zeze'nin ilgisini çeken biri vardır. Her Salı  caddeye gelip şarkı söyleyen ve şarkı sözleri satan adamı merak ve mutlulukla dinlerken aynı zamanda adamın dilinden dökülen sözcükleri beynine kazımaya çalışmaktadır. 
Bir gün ise hayranlıkla izlediği adamın Zeze' yi fark etmesi üzerine adam ona şarkı sözü alıp almayacağını sormuştur.
Zeze hiç parası olmadığını ancak eğer izin verirse her hafta salı günleri sadece bir şarkı sözü karşılığında yanında çalışmak istediğini söylemiştir. 
Adam ise çocuğun bu teklifini kabul etmiştir. Tabi Zeze  bu sürede yani her salı okulu asmak zorunda kaldığı için sıkıntıya girmektedir ama aynı zamanda Bay Arivaldo’dan da çok şey öğrendiğini düşünmektedir. Kısa sürede iki iyi dost olmuşlardır. 
Bu iki dost zaman zaman başkalarının arabalarının tekerleklerine takılıp giderler. Ancak Portekizli Manuel Valadres'in tekerleklerine bu zamana kadar kimse takılmayı cesaret edememiştir. 
Bir gün ise Zeze buna karar vermiştir ancak motorun çalışıp çalışmadığını fark etmediği için arabanın sahibi Valadres'i bir anda karşısında bulmuştur. 
Çok öfkelenen Valadres Zeze'yi çok kötü bir şekilde dövdüğü için çocuk büyüyünce onu öldüreceğini söylemiştir. Manuel Valadres ise Zeze'yi her gördüğünde kornaya basarak onunla dalga geçmektedir.
Ancak bir gün yaramazlık yaptığı sırada ayağını kesen Zeze'nin topalladığını gören Valadres onu görür eczanede tedavi ettirdikten sonra yiyecek ısmarlar ve böylece aralarındaki düşmanlık yerini dostluğa bırakmıştır. 
İlişkileri artık dostluktan da öte baba-oğul ilişkisine dönmüştür. Zeze babasından görmediği ilgiyi ondan görmekte ve onunla dertleşerek vaktini geçirmektedir. 
Daha sonra ise evdeki baskılardan dolayı kendisini trenin önüne atmayı düşünen Zeze'ye Portuga hayatın yaşanmaya değer olduğu öğretmiştir.
Ancak bir gün trenin Portuga'yı öldürmesi ve portakal ağacının kesileceği haberini alması üzerine şoka giren Zeze yataklara düşmüştür. 
Bu durum bir süre devam ettikten sonra ise bir gün her şey bitmiştir çünkü yaşamaya devam etmesi gerekmektedir. 

ŞEKER PORTAKALI SERİSİ

Dünyaca ünlü Şeker Portakalı serisi üç kitaptan oluşmaktadır. Kitaplar sırasıyla şu şekildedir: Şeker Portakalı, Güneşi Uyandıralım, Delifişek. YORUMLAR

  • 0 Yorum