Tüm zamanların en çok okunan yazarlarından George Orwell'ın 1984 adlı kitabının konusu nedir?

Başlıkta da değindiğimiz gibi tüm zamanların en çok okunan yazarlarından George Orwell son dönemlerde yeniden popülerliğini arttırmaya başladı. Gerek 1984 gerekse Hayvan Çiftliği kitabıyla sık sık adından bahsettiğimiz George Orwell'ın 1984 romanı hakkında yazdığımız yazıyı okumanızı tavsiye ederiz, iyi okumalar...

Tüm zamanların en çok okunan yazarlarından George Orwell'ın 1984 adlı kitabının konusu nedir?
Editör: Senem Kara
01 Şubat 2021 - 06:00

George Orwell'ın 1984 Romanı Hakkında Bilgiler:

İngiliz edebiyatının ünlü yazarlarından olan George Orwell'ın dünya tarihine damgasını vuran kitabı aynı zaman da en çok okunan kitabı 1984, politik anlamda devrim niteliği taşıyan bir roman olarak değerlendirilmektedir.
Kitapta sık sık adı geçen "Büyük Birader" ile "Düşünce Polisi" gibi kavramların günümüze gelmesine sebep olmuştur. 
Kitap ilk olarak 1949 yılında yayınlanmıştır ve ilk adı Avrupa'daki Son Adam olarak belirlenmiştir. Ancak daha sonra pazarlama stratejileri gereği adının 1984- Bin Dokuz Yüz Seksendört olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. 

1984 Kitabının Konusu Nedir? 

1984'ün konusu şu şekildedir: Ünlü romanda politika ve beyin yıkama üzerine kurulmuş bir düzenden bahsedilmektedir. Hayali bir gelecekte geçmekte olan ve tek parti döneminin işlendiği dönemde insanların düşünmeleri yasak olduğu gibi kendilerine denileni yapmak zorundadırlar.

1984 Kitabının Özeti Nedir? 

En çok okunan yazarlardan biri olan George Orwell'ın yazdığı 1984 özeti şu şekildedir: Kitabın ana karakteri olan Winston Smith kendisine de dayatılan bu tek partili dönemi kabul etmiş bir vatandaştır. 
Ne söylenirse ve ne istenirse yapan Smith aynı zamanda etrafında olup bitenlere anlam verememektedir. Winston Smith her ne kadar her şeyi kabul etse de evinde gizli bir şekilde düşüncelerini kaleme almaktadır. Aynı zamanda büyük bir suç olduğunun farkında olmasına rağmen yine de içinden gelen sesi dinleyerek yazmaya devam etmektedir. 
Kitabın devamında ise Winston Smith Julia adında bir kadınla tanışmıştır. Aralarındaki duyguların farkında olan Julia romanın başkahramanı Smith'e bir mesaj yollayarak görüşmek istediğini söyler. 
Bulundukları dönem gereği kadın erkek ilişkilerinin yasak olduğu zamanda aşklarını itiraf eden aşıklar, aşklarını gizli bir şekilde devam ettirmektedirler.
Bu aşkı gizli gizli görüşerek devam ettirdikleri sırada düşünce polisi tarafından yakalanmışlardır. Ancak bu durumların cezası normal şartlarda ölüm olmasına rağmen Winston Smith'e çeşitli işkenceler uygulanır en sonunda ise beyni yıkanır. Ancak beyninden aşkını silseler de kalbinde hala yaşamaktadır. 
1984 Kitabının Ana Fikri Nedir? 
1984 ana fikri baskıcı ve herkesin hayatına fazlasıyla karışan, insanlarının her alanına müdahale edebilmek amacıyla kameralar koyan bir devletin tasvir edilmesidir. 
George Orwell Kimdir? 
İngiliz edebiyatının önemli yazarlarından George Orwell 1903 yılında Hindistan'a doğmuştur. Asıl adı Eric Arthur Blair'dir. Çok sevdiği bir yazar olan Jack London'un izinden giderek yazar olmaya karar vermiştir. 1958 yılında ise Londra'da verem tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir. 
Daha çok roman, fabl ve deneme türlerinde eserler vermiştir. 
George Orwell'ın Eserleri Nelerdir? 
George Orwell'ın kitaplarından Burma Günleri polis teşkilatında çalıştığı zamanlardaki olaylardan yola çıkarak yazdığı otobiyografik eseridir. 
George Orwell Hayvan Çiftliği eserinde ise Rus devrimiyle birlikte Stalin'in davasına sadakatsiz davranışını siyasal fabl olarak hayvanlar üzerinden anlatmıştır. YORUMLAR

  • 0 Yorum