Türk edebiyatı eserlerinden biri; Reşat Nuri Güntekin'in Damga kitabının konusu ve özeti

Türk edebiyatının sevilen yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin'in Damga kitabının konusu ve özeti nedir? Roman karakterleri kimlerdir? İşte detaylar...

Türk edebiyatı eserlerinden biri; Reşat Nuri Güntekin'in Damga kitabının konusu ve özeti
Editör: Senem Kara
05 Mayıs 2021 - 06:00

DAMGA ROMANI HAKKINDA

Türk edebiyatı eserlerinden biri olan Damga Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmış bir aşk romanıdır. Elli bölümden oluştuğu bilinen eser yazarın ilk dönem romanlarından biridir. 
Özellikle masallardaki aşk ile gerçek hayattaki aşkın birbirinden farklı olduğunun altı çizilen kitap İffet karakteri üzerinden anlatılmıştır. 

DAMGA ROMANININ KONUSU 

Aşkı uğruna  sevdiği kadının namusunu korumak için kendini feda eden İffet isimli bir adamın hayatını anlatan romanda masallardaki aşk ile gerçek hayattaki aşkın birbirinden farklı olduğu vurgulanmaktadır. 

DAMGA ROMAN ÖZETİ 

Henüz küçük yaşta iken annesini kaybeden İffet, kalfası tarafından büyütülmüş bir erkek çocuğudur. Babasının izni olmadığı için eğitimini okula gitmeyerek özel hocalar sayesinde tamamlayan İffet, kalfasının sayesinde gizlice okula da götürülmüştür. 
İffet karakteri, sevdiği kızın namusunu korumak için değirmenden atlayıp ölüme girmesinin anlatıldığı bir masaldan çok etkilenmiştir. 
Diğer yandan idadide eğitime başlayan İffet burada Cemal isimli biri ile arkadaş olarak Jön Türkler ile yakınlaşmıştır. Ancak İffet okulda yaşanan bir takım olaylar sonucunda "jurnalci" ilan edilmiştir ve meşrutiyetin ilanı ile birlikte İffetle birlikle babası gözaltına alınarak sürgün edilmiştir.
Sürgün edilen babasının ölümü üzerine İstanbul'a geri dönen ana karakterin, Kerim Bey'in eşi Vedia ile aralarında bir yakınlık başlamıştır. Geceleri kadınla gizlice buluşan İffet kadının namusunu korumak için kendisine hırsız süsü vererek hapse atılmıştır. 
Ancak hapisten sonra yaşanan birtakım olaylar da İffet'in hırsız damgası yemesine neden olduğu için ana karakter çalışacak iş bulamamıştır. 
Diğer yandan ağabeyi Muzaffer'den bir mektup alan İffet miras davasını kazandıklarını öğrenmesi üzerine Çengelköy'den bir ev almıştır. Sokakta rastladığı Vedia'ya evlenme teklifi eden karakter ise olumsuz yanıt ile karşılaşınca onun için yaptığı fedakarlıkları düşünmüştür. 
DAMGA ROMANI KARAKTERLERİ 
Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan Damga kitabı karakterleri şu şekildedir:
İFFET: Damga romanının ana karakteri olan İffet çocukluğundan beri insanlara iyilik yapma arzusundadır. Ayrıca sevdiği kadın uğruna hırsız damgası yemiştir. 
MUZAFFER: Tembel ve kibirli bir adam olan Muzaffer İffet'in abisidir. 
MAHMUT EFENDİ: İffet ve Muzaffere özel ders veren öğretmendir. 
HATİCE HALA: İffet ve Muzaffer'in halası olan Hatice hala kızları ile birlikte yaşamaktadır. 
HALİS PAŞA: İffet ve Muzaffer'in babasıdır. 
CEMAL KERİM BEY: İffet'in çocuklarına ders verdiği mebustur. 
VEDİA HANIM: Cemal Kerim Bey'in eşidir. Aynı zamanda İffet karakterinin aşık olduğu kadındır. YORUMLAR

  • 0 Yorum