Türk edebiyatının 3 önemli eseri ve özetleri; Ankara, Ateşten Gömlek, Araba Sevdası

Türk edebiyatının 3 önemli eseri olan Ankara, Ateşten Gömlek ve Araba Sevdası kitaplarını sizler için özetledik. Birbirinden farklı hikayelere yakından tanık olmak isteyenler için işte eser özetlerimiz. İyi okumalar...

Türk edebiyatının 3 önemli eseri ve özetleri; Ankara, Ateşten Gömlek, Araba Sevdası
Editör: Senem Kara
31 Ocak 2021 - 03:00
ANKARA/ YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

Üç ayrı dönem ve bölümden oluşan Ankara romanının, birinci bölümü Kurtuluş Savaşı'na kadar, ikinci bölümü Cumhuriyetin kuruluş yıllarına kadar ve üçüncü bölümü 20. yüzyıl dönemine kadar yazılmıştır. 

Yazarımız Yakup Kadri Karaosmanoğlu Türkiye' nin geçirdiği evreleri Ankara'nın ve baş karakter Selma Hanım'ın üzerinden işlemiştir. 

Birinci bölümde Selma Hanım bir banka şefinin karısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ankara'daki Milli Mücadele'ye olan heyecana karşı kocasının isteksiz ve heyecansız olması ise Selma Hanımı kocasından giderek uzaklaştırır. Bu süre içinde ise Selma Hanım'ın karşısına çıkan azimli ve heyacanlı Hakkı Bey onu derinden etkiler. 

İkinci bölümde ise kocasından boşanan Selma Hanım emekli olan Hakkı Bey ile evlenmiştir. Ancak ne yazık ki başlardaki heyecanını Hakkı Bey'inde kaybetmiş olması Selma Hanım'ı yeni kocasından da uzaklaştırmıştır. 

Son bölümde Selma Hanım kocası Hakkı Bey'den de boşanarak ideallerini gerçekleştirmek amacıyla öğretmen olmuştur. Daha sonra kendi düşüncelerine ortak Neşet Sabit'le tanışan Selma Hanım bu bey ile evlenmiştir.

Son bölümde anlatılmak istenen ülke, yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun bir ütopyası olarak adlandırılmıştır. ARABA SEVDASI/ RECAİZADE MAHMUT EKREM 

Türk edebiyatının ilk realist romanı olarak bildiğimiz Araba Sevdası romanının asıl karakteri Bihruz Bey genç bir mirasyedi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir mirasyedinin neredeyse bütün özelliklerini taşımaktadır. 

Herhangi bir işte çalışmaz, pahalı giysilere, arabalara düşkündür. Eğlence yerlerinden çıkmaz, biraz bildiği Fransızca ile hava atmaya çalışır, bütün günlerini araba ile doşarak geçirmeye bayılmaktadır. 

Ancak bir gün Bihruz Bey Çamlıca'da rastladığı bir kadına aşık olur. Her yerde bu kadını aramaya başlar bulamayınca ise aşık olduğu ve aradığı kadını arkadaşı olan Keşfi Bey'e sorar. 

Yalan ve eğlenceden hoşlanan Keşfi Bey ise ismi Periveş olan bu kadının öldüğünü söyler. Bu duruma kahrolan Bihruz Beyin ise ayrıca borçları artmakta ve serveti tükenmektedir. 

Günlerini bu şekilde geçirirken karşısına çıkan Periveş'i yine arkadaşının yalanıyla kız kardeşi sanmıştır. Fakat bu defa kız kardeşi sandığı Periveş' e ablasının mezarını sorunca gerçekleri anlar ve kahkaha atarak oradan uzaklaşır. 


ATEŞTEN GÖMLEK/ HALİDE EDİP ADIVAR

Türk edebiyatında Kurtuluş Savaşı'nı anlatan ilk eser olan Ateşten Gömlek 1922 yılında yayınlanmıştır.

Kitabın karakterlerinden olan Ayşe İzmir işgali sırasında kocası ve çocuğu Yunan askerleri tarafından öldürülmüş bir kadındır. İtalyan bir ailenin yardımıyla ise İstanbul'a akrabası olan Peyami'nin yanına gitmiştir. İçinde büyük bir intikam ateşi yanmaktadır. 

Diğer yandan Peyami ve arkadaşı İhsan gizli gizli Ayşeye gönüllerini kaptırmışlardır. Bu üçlü daha sonra Kuvayımilliye'ye katılmak için Anadoluya geçmişlerdir. 

Ayşe burada hastabakıcılık işine girişmiştir. İki arkadaşta ise vatan sevgisi ve aşk adeta ateşten bir gömlek haline gelmiştir. Daha sonra savaşta Ayşe ve İhsan hayatını kaybetmiştir.

Peyami ise ağır yaralanmıştır. Ankara'daki Cebeci hastanesinde yatmaktayken yaşadıklarını Ateşten Gömlek adıyla kaleme almıştır sonrasında  ameliyatta vefat etmiştir.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum