Türk edebiyatının en çok satan eserlerinden biri; Mai ve Siyah özeti

Halit Ziya Uşaklıgil tarafından yazılmış olan Mai ve Siyah kitabı hakkında detaylar... Konusu nedir? Kaç yılında yayınlanmıştır? Özeti nedir?

Türk edebiyatının en çok satan eserlerinden biri; Mai ve Siyah özeti
Editör: Senem Kara
15 Nisan 2021 - 16:20
Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri olan Mai ve Siyah Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınmıştır. Mai ve Siyah basım yılı 1897 olarak bilinmektedir.
Yazarın yazmış olduğu en önemli eserlerden biri olan Mai ve Siyah kaç sayfa diye bakıldığında ise toplamda 328 sayfadan oluştuğu görülmektedir. Ayrıca Mai ve Siyah Servet-i Fünun döneminin edebi bir manifestosu olarak da değerlendirilmektedir. 

MAİ VE SİYAH KONUSU 

Halit Ziya Uşaklıgil tarafından yazılan Mai ve Siyah konusu genç bir şairin siyah felaketlerin içine düşmesini anlatmaktadır. 

MAİ VE SİYAH ANA FİKRİ 

Mai ve Siyah ana fikri insanların karşısına çıkan her türlü zorluğa rağmen ne pahasına olursa olsun mücadele etmesini göstermektedir. 

MAİ VE SİYAH ÖZET KISA

Ahmet okul hayatının son senesinde iken babası hayatını kaybetmiştir. Annesi ve bir kız kardeşi olan Ahmet'in ise omuzlarına babasının vefatı ile büyük bir yük binmiştir. 
Bu sebeple Ahmet'in kurmuş olduğu bütün planlar yarıda kalmıştır. Özellikle Türk edebiyatına yönelmek isteyen Ahmet'in bu hayalinin yarıda kalması onu okul yıllarında öğrenmiş olduğu Fransızca tercümanlığına itmiştir. 
Bu sayede ailesinin geçimini sağlayan Ahmet'e ise bir gün arkadaşları edebiyata olan ilgisi nedeni ile Mir-at-ı Şunn gazetesinde çalışmayı önermişlerdir. 
Hem iş hayatına hem de okul hayatına devam etmesine rağmen Ahmet gazetedeki yazıları ile üne kavuşmuştur. Ancak ana karakter Ahmet'in iki tane hayali bulunmaktadır. Birincisi kız kardeşi İkbal'in iyi bir adam ile hayatını birleştirmesidir. Diğer hayali ise arkadaşının kız kardeşi olan Lamia ile evlenmektir. Ancak Ahmet bu gizli aşkı kimseye söyleyememektedir. 
Diğer yandan Ahmet uzun süredir bir eser üzerine çalışmaktadır. Eserini en iyi şekilde bitirip para kazanmayı amaçlayan Ahmet'in ise patronu bir gün aniden hayatını kaybeder. 
Patronunun yerine oğlu Vehbi işlerin başına geçmiştir. Daha sonra ise İkbal ile Vehbi evlenmiştir ancak Vehbi içkici ve kumarbaz bir erkek olduğu için Ahmet'in kız kardeşi İkbal'in hayatı adeta kararmıştır. 
İkbal ise bu süreçte hamiledir ancak Vehbi karısı ile hiç ilgilenmez üstüne karısını dövmektedir hatta bu sebeple çocukları düşmüştür. Tüm bu kötü muameleye dayanamayan İkbal ise yataklara düşmüştür bir süre sonra ise hayatını kaybetmiştir. 
Ahmet de bu durumun üzerine Vehbi'ye adeta düşman kesilmiştir. Ancak Vehbi Ahmet'i işten çıkarmıştır. Ahmet için hayat artık fazlası ile zorlaşmıştır. YORUMLAR

  • 0 Yorum