Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri; Reşat Nuri Güntekin'in Acımak romanı ne anlatıyor?

Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Yaprak Dökümü gibi birçok eserin yazarı Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan Acımak romanının konusu nedir? Ana fikri ve karakterleri hakkında neler söylenebilir? Detaylar haberimizde...

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri; Reşat Nuri Güntekin'in Acımak romanı ne anlatıyor?
Editör: Senem Kara
11 Nisan 2021 - 06:00
Acımak Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmış Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biridir. Acımak kaç sayfa diye baktığımızda ise yaklaşık olarak 127 sayfa olduğu görülmektedir. 

REŞAT NURİ GÜNTEKİN'İN SEVİLEN ESERLERİNDEN ACIMAK KİTABININ KONUSU

Acımak konusu, görevine bağlılığı ile ün yapmış bir ilkokul öğretmeni olan Zehra Hanım'ın trajik hayatını konu almaktadır. 
Görevine bağlı olan Zehra Hanım'ın temizliği ve fedakarlığı onda en önemli duygulardan biri olan acıma duygusunu söküp atmıştır. 
Olabildiğince temiz, doğru ve duygusal bir kadın olan Zehra öğretmen aynı zamanda düşkünlük, çirkinlik ve zaaf gibi olumsuz duygulara kesinlikle acımayan bir eğitimcidir. 
Etkileyici konusu ile insanları her dönemde kalbinden vuran Acımak romanı, hala en çok okunan Reşat Nuri Güntekin eserlerinden biri olarak bilinmektedir. 
Ayrıca acıma duygusunun doğru yer ve doğru zamanda ortaya çıkarılmasına dikkat çeken Acımak, insanların duygularını ön plana çıkarmayı da başarmaktadır. 

ACIMAK ROMANININ ANA FİKRİ 

Acımak ana fikri, insanların birbirlerini kolaylıkla  etkileyebildiklerini, bilhassa hayat arkadaşı olarak seçilen eşlerin başarı da veya başarısızlıkta çok önemli bir faktör olduğunu, bu sebeple doğru insanları ön yargıları bir kenara bırakarak seçmemizi ayrıca karşımızdaki kişinin içinde bulunduğu durumunun öncelikle nedenlerini öğrenmemizi yani kısaca acımak duygusunun nerede ve ne zaman kullanılması gerektiğini anlatmaktadır. 

ACIMAK ROMANINDA YER ALAN KARAKTERLER

Acımak karakterleri şu şekilde sıralanabilir:
● Maarif Müdürü: Zehra'nın akıl hocası olan ve babasının yayına gitmesinde etkili olan kişidir. 
●  Mebus Şerif Halil: Zehra öğretmene babasının hasta olduğunu haber veren kişidir. 
●  Zehra: Öğretmen olan ve görevine bağlılığı ile bilinen ana karakterdir. Başarı, dürüstlük, çalışkanlık hayranıdır. 
●  Mürşit: Hali vakti yerinde iken eşi ve onun annesi nedeni ile kötü durumlara düşen biridir. 
●   Necip: Mürşit'e iş veren ancak onu karısı ile aldatan karakterdir. 
●   Makbule: Mürşit'in kötü durumlara düşmesine neden olan kayınvalidedir. 
●  Meveddet: Mürşit'in karısıdır. Bitmek bilmeyen ağlamaları ile kocasını sürekli olarak kandırmaktadır. 
● Tahsin Efendi: Maarif baş katibi olan Tahsin Efendi, Mürşit'e sürekli akıl vermektedir aynı zamanda karısı Meveddet ve kayınvalidesi Makbule'nin hayırsız insanlar olduğunu nasihat etmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum