Türk edebiyatının gamlı prensesi; Tezer Özlü kimdir?

Tezer Özlü adını birçok kişinin bildiği Türk edebiyatının kadın yazarlarından biridir. Peki hayata erken veda etmesine rağmen kitaplarını bizlere miras bırakan Tezer Özlü kimdir? İşte detaylar...

Türk edebiyatının gamlı prensesi; Tezer Özlü kimdir?
Editör: Senem Kara
25 Şubat 2021 - 23:59 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 00:05
"İnsanın başkalarına söyledikleri duymak istedikleridir. Yazdıkları, okumak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir." diyen ve Türk edebiyatının gamlı prensesi olarak nitelendirilen Tezer Özlü, diğer yazarlara nazaran az sayıda eser vermesine rağmen edebiyat tarihine fazlasıyla etki etmiş isimlerden biridir. 

TEZER ÖZLÜ KİMDİR? 

Tezer Özlü 10 Eylül 1943 yılında Kütahya Simav'da doğmuştur. Çocukluğunu anne ve babasının görev yaptığı Simav, Ödemiş ve Gerede ilçelerinde geçmiştir. 
Daha sonra 17 yaşına bastığında İstanbul'a yerleşmiş ve Avusturya kız lisesine girmiştir ancak ne yazık ki mezuniyet belgesini alamadan okulu bırakmıştır. 
1961 yılına gelindiğinde ise yurt dışına giden Tezer Özlü, 1 yıl boyunca otostopla Avrupa ülkelerini gezmiştir. Bu seyahatler sırasında ise Paris'te tiyatrocu ve yazar olan Güner Sümer ile tanışarak dünya evine girmiştir, eşiyle birlikte Ankara'ya yerleşmiştir. 
Evliliği sırasında ve eşinin AST'ta çalıştığı dönemlerde Almanca çeviriler yapan Tezer Özlü, geçirdiği rahatsızlık nedeni ile de belirli dönemlerde İstanbul'daki farklı hastanelerde psikolojik tedaviler görmüştür. 
Hatta bu süreç içerisinde, çocukluğundan itibaren yaşadıklarını Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı kitabında kaleme almıştır. 
İlk kitabı olan ve 1963 yılında dergilerde yayınlanmaya başlayan öykülerinden oluşan eseri ise Eski Bahçe'dir. 
Çeşitli eserler ile edebiyat dünyasına adını yazdıran Tezer Özlü 18 Şubat 1986 yılında ise göğüs kanseri nedeni ile İsviçre'de hayatını kaybetmiştir. Mezarı ise Aşiyan Mezarlığında bulunmaktadır. 

TEZER ÖZLÜ'NÜN TÜRK EDEBİYATINA KATKILARI 

Tezer Özlü hayatı kısa sürmüş bir yazardır aynı zamanda edebiyat dünyasına da az ama öz eser bırakarak adından bahsettirmeye hala devam etmektedir. 
Tezer Özlü kitapları Yaşamın Ucuna Yolculuk, Kalanlar, Eski Bahçe- Eski Sevgi, Zaman Dışı Yaşam, Her Şeyin Sonundayım, Çocukluğun Soğuk Geceleri, Yeryüzüne Dayanabilmek İçin, Eski Bahçe- 40 Yaşında olarak bilinmektedir. 

TEZER ÖZLÜ'NÜN GÜNÜMÜZE ULAŞAN SÖZLERİ 

Tezer Özlü sözleri ise en az kitapları kadar ünlüdür. İşte yazara ait bazı sözler… 
●    "Her anı ölüdür. Şimdi sen de bir anısın. Sen de ölüsün." 
● "Bir yüksekliğin, bir başıma olduğum bir yüksekliğin en ucundayım. İnemiyorum. Yaşayamıyorum. Ölemiyorum." 
●   "Bütün yaşama cesaretimi ölülerden alıyorum." 
●    "Çevreyi tanımlamak değil, duygularla yaşamak gerek." 
●  "Yanımda bir canlının yatmasını neden bu kadar istediğimi şimdi daha iyi duyuyorum." 


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum