Türk edebiyatının kadın psikolojisini anlatan ilk eseri; Handan kitabının konusu, ana fikri ve karakterleri

Türk edebiyatının ünlü isimlerinden olan Halide Edip Adıvar'ın kaleme aldığı Handan kitabı her dönemde okuyucu bulan kitaplardan biridir. Peki Handan kitabının detayları nelerdir? İşte detaylar...

Türk edebiyatının kadın psikolojisini anlatan ilk eseri; Handan kitabının konusu, ana fikri ve karakterleri
Editör: Senem Kara
10 Nisan 2021 - 23:00

HANDAN KİTABI HAKKINDA BİLGİ

Halide Edip Adıvar'ın 1912 yılında Tanin gazetesinde yayınlanan Handan kitabı, mektuplaşmalardan oluşturulmuş bir eserdir. Yani Türk edebiyatının kadın psikolojisini ilk kez ele alan eseri Handan, kahramanların birbirlerine yazdıkları mektuplar ile gelişmektedir.
Kadınların dünyasını Handan kimliği ile anlatan bu psikolojik roman toplamda 224 sayfadır ve açıkça yaşanılamayan ancak içeriye gömülen aşk duygusunun meydana getirmiş olduğu ruh sarsıntısını ayrıca kalp kırıklıklarını ele almaktadır. Diğer yandan romandaki olaylar 1876 ve 1909 yılları arasında 33 yıl hükümdarlık yapmış olan II. Abdülhamit döneminde geçmektedir.
İstanbul başlangıçlı olan Handan romanı bir süre sonra Avrupa'nın farklı şehirlerinde geçmektedir ancak yine de büyük kısmının Londra'da geçtiği görülmektedir. 

HANDAN KİTABININ KONUSU

Handan konusu, bir aşk hikayesini merkez alarak o günlerin sosyal yaşamını ve kültürel yapısını anlatırken bu dönemde Türk aydınların başlatmış olduğu yeni sosyal akımlara da değinmektedir.

HANDAN KİTABININ ANA FİKRİ 

Handan ana fikrinde aşktan ziyade anlatılan olayların insanlara hangi konuda olursa olsun bir seçim yaparken daha dikkatli olması gerektiğini ve ikili ilişkilerde insanların ağırlığını koyabilmesinin önemi vurgulanmaktadır. 
HANDAN KİTABININ KARAKTERLERİ 
Handan karakterleri şu şekildedir: 
Handan: İçerisinde bulunduğu aşk üçgeninde kendisini kaybetmiş ve ilerleyen zamanlarda hayatı acıklı bir şekilde sona ermiştir. 
İlk olarak Nazım'a duyduğu aşk, daha sonra Hüsnü Paşa'ya ardından ise Refik Cemal'e beslemiş olduğu duygular ile bu duyguların ardından yaşadığı pişmanlıklar dikkat çekmektedir. 
Refik Cemal: Eşi Neriman ile mutlu evliliğini Handan sevdası ile bitiren karakterdir. Handan'a duymuş olduğu aşk Handan'ın ölümü ile yarım kalmıştır. 
Neriman: Handan'ın kuzeni aynı zamanda Refik Cemal'in karısıdır. Her ne kadar Handan'ın dostu ve Refik Cemal'in sadık eşi olsa da ikilinin yakınlaşmasını hissedememiştir. 
Hüsnü Paşa: Handan karakterinin zevkine düşkün kocasıdır. Karısının ağır hastalık geçirmesine rağmen yanında olmayan duygusuz bir karakterdir.
Nazım: Aykırı birtakım hayaller peşinde koşan ve bu hayaller nedeni ile yasaklı olan bir isimdir. Handan'a yapmış olduğu evlilik teklifine karşılık alamamıştır ve hapishane de intihar etmiştir.
Server: Refik Cemal'in yakın arkadaşı olan Server aynı zamanda arabuluculuklar yapan bir karakterdir. YORUMLAR

  • 0 Yorum