Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri; Sergüzeşt özeti ve karakterleri

Sami Paşazade Sezai tarafından kaleme alınan ve kadın taciri konusuna değinen Sergüzeşt romanının özeti nedir? Detaylar haberimizde...

Türk edebiyatının önemli eserlerinden biri; Sergüzeşt özeti ve karakterleri
Editör: Senem Kara
14 Mayıs 2021 - 01:45

SERGÜZEŞT ROMANI HAKKINDA

Sergüzeşt eseri Sami Paşazade Sezai tarafından 1899 yılında tefrika edilen bir romandır. Türkçe karşılığının macera olduğu bilinen romanda Tanzimat dönemi yazarlarının sıkça işlemiş olduğu kadın ticareti konu alınmıştır.
Sami Paşazade Sezai'nin yaşamış olduğu Türk toplumunda çeşitli adlar ile esir edilen kadınları babasının konağında inceleme fırsatı bulması sonucunda ortaya çıkmış Sergüzeşt ilk realist roman denemesi olarak bilinmektedir. 

SERGÜZEŞT ÖZET

Kafkasya'da yaşamakta olan ancak esirciler tarafından kaçırılan henüz dokuz yaşındaki Dilber'in esir düşmesi ile başlayan roman Dilber'in İstanbul'a getirilmesi ve burada Mustafa Efendi adlı bir memura satılması ile devam etmektedir.
Satıldığı evin hanımı çok sert ve kötü bir kadındır. Dilber'e çok fazla ağır iş veren kadın küçük kızın gücünün yettiğinden fazlasını istemektedir. 
Sık sık dövülen ve aşağılanan Dilber, bir gün Mustafa Efendi'nin Erzurum iline bağlı bir ilçeye atanması sonucunda bir esirciye satılmıştır. 
Esircinin elinde zorlu yıllar geçiren küçük kıza ev işlerinin yanı sıra müzik öğretilir ve yine satılır. Bir paşa konağına satılan Dilber, Asaf Paşa'nın ailesinin oldukça hoşgörülü ve görgülü olması nedeni ile burayı çok sevmiştir. 
Ancak konağın oğlu Celal ile aralarında yakınlık başlayan Dilber anne ve babanın telaşı sonucunda oğullarının haberi olmadan yeniden satılmıştır.
Olanları öğrenen Celal üzüntüsünden yataklara düşmüştür. Dilber'in ise yeni sahibi Mısırlı bir zengindir. Dilber'i haremine dahil etmek için alan bu zengin kızın hareme girmek istemediğini öğrenince ise onu üst katta bulunan karanlık bir odaya kapatmıştır.
Burada ise Dilber'in haline acıyan harem ağası Cevher, kızı kaçırarak İstanbul'a götürmek istemektedir. Ancak bir gece yarısı kızı kaçırmak için odaya tırmanan Cevher, Dilber'i aşağı indirdikten sonra dengesini kaybederek düşmüş ve ölmüştür. 
Yalnız kalan kız ise tek başına İstanbul'a gidemeyeceğini düşünerek Nil Nehri'ne atlayarak intihar etmiştir. 

SERGÜZEŞT ANA KARAKTERLERİ 

DİLBER: Küçük yaşta yalnız kalan Dilber esir olarak satılmış bir kızdır.
CELAL BEY: Avrupa'daki eğitim görmüş olan Celal sanata düşkünlüğü ile bilinmektedir.
ASAF PAŞA: Bir İstanbul beyefendisi olan Asaf Paşa, kibirli olmasının yanı sıra eşine nazik davranan biridir. 
ZEHRA HANIM: Statüsünü düşünmekte olan bir kadındır. 
MÜNEVVER BEY: Statü sahibi olmak isteyen biridir. YORUMLAR

  • 0 Yorum