Ünlü yazarlarımızın bilinmeyen yönleri nelerdir? Türk edebiyatı yazarlarının çok şaşıracağınız özellikleri…

Türk edebiyatının ünlü isimlerini ve eserlerini birçoğumuz biliriz. Genelde hepimizde derin etki bırakan bu yazarların bilinmeyen yönlerini ise duyduğunuzda şaşıracağınızdan eminiz bu sebeple bu yazımızda ünlü şair ve yazarlarımızın bilinmeyen yönlerinden siz değerli okuyucularımız için bahsettik. İyi okumalar…

Ünlü yazarlarımızın bilinmeyen yönleri nelerdir? Türk edebiyatı yazarlarının çok şaşıracağınız özellikleri…
Editör: Senem Kara
22 Ocak 2021 - 09:00

Görme yetisini kaybeden Cemil Meriç…


Kitap okumayı çok sevdiğini bildiğimiz Cemil Meriç bu sevgisini sık sık sözleriyle de dile getirmiştir. Meriç geçirdiği bir göz rahatsızlığı nedeniyle görme yetisini gün geçtikçe kaybetmeye başlamıştır. 
Ancak okumaya olan büyük tutkusunu hiçbir zaman kaybetmemiştir öyle ki ilk zamanlarda her zaman ışığa en yakın yerlere oturup kitap okumaya devam etmiştir. Bir süre sonra gözleri tamamen göremez hale gelince ise eş dost yardımıyla kitaplarını okumuş ve yazılarını kağıda dökmüştür. Hatta en verimli döneminin bu dönem olduğu bilinmektedir.
 

Çirkin olduğunu düşünen Cahit Sıtkı Tarancı…


“Yaş otuz beş yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün…” meşhur dizelerin sahibi Cahit Sıtkı Tarancı’nın çirkinlikle ilgili takıntıları olduğu bilinmektedir. Böyle hissetmesinde etkili olan olaylardan biri ise lise çağlarında arkadaşlarının sıklıkla mektuplar alması ancak kendisinin alamamasıdır. Hatta bu durum canını öylesine sıkmıştır ki kendi ağzından kendine mektuplar yazarak başkasından gelmiş gibi davranmıştır.
 
Diksiyon takıntısı olan Sabahattin Ali…

Sabahattin Ali kitaplarından birini bile okumuşsanız ne kadar düzgün Türkçe kullandığına sizde şahit olmuşsunuz demektir. Bu düzgün Türkçe kullanımının nedeni edebi kişiliğinden çok diksiyon takıntısına sahip olmasıdır. Bu takıntısı öyle ileri boyuttadır ki telaffuzu yanlış bir söz duyduğunda hemen düzeltmeye çalışırmış. 
Bu takıntının ise en büyük şikayetçisi eşi Aliye Hanım olduğu bilinmektedir. Hatta Sabahattin Ali arkadaşlarına bu konuyla ilgili şunları söylemiş. “Aliye Hanım bana bu yüzden fena içerliyor. Karı koca ağız tadı ile kavga edemiyoruz. Kavganın ortasında tutup diksiyon yanlışlarını düzeltiyorum.”
 
Örgü örmeye ve reçel yapmaya aşık Hüseyin Rahmi Gürpınar…

Temizlik hastalığı olduğu için hiç evlenmemiş olan Gürpınar sürekli eldivenlerle geziyormuş ayrıca temizlik hastası olduğu için sosyal hayatı da olamayan yazarımız evinde geçirdiği vakitlerde örgü örer, reçeller yaparmış. 
 
12 yaşına kadar kekeme olan Yaşar Kemal…

Türk edebiyatının önemli yazarlarından olan Kemal’in, çocukluğunda yaşadığı travmatik bir olay sonucu 12 yaşına kadar kekelediği bilinmektedir. Kekeme kalmasının nedeni ise şu şekilde anlatılmıştır.
Van’dan göç eden babası yanına Yusuf adlı bir çocuğu da alarak evine gelmiş ve bu çocuğu kendi çocuklarından ayırmadan büyütmüş. Ancak bir gün Yaşar Kemal’in babası namaz kılarken Yusuf, yazarımızın babasını gözleri önünde bıçaklamış. Bu durumdan etkilenen Kemal ise bir süre hayatına kekeme olarak devam etmiş.
 
Beyaz Pantolonlu Nazım Hikmet…

Edebiyatımızın ünlü şairlerinden olan Nazım Hikmet’in değişik özelliği sürekli olarak beyaz pantolon giymesidir. İlham geldiği anda dizelerini pantolonuna not edermiş.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum