Wi-Fi teknolojisine rakip mi geliyor? Yeni teknoloji Li-Fi hakkında detaylar nelerdir?

Çalışmaları devam eden Li-Fi teknolojisi hakkında bilinmeyenler nelerdir? Gündemde yer almaya başlayan Li-Fi nedir, avantajları nelerdir? İşte detaylar...

Wi-Fi teknolojisine rakip mi geliyor? Yeni teknoloji Li-Fi hakkında detaylar nelerdir?
Editör: Senem Kara
13 Mayıs 2021 - 06:00
Teknoloji çağının getirdiği durumlar sonucunda teknoloji  her geçen gün hayatımızın daha çok merkezinde yer almaktadır. Hatta bu gelişmelerin en sonuncusu olan ve gündemde yer almaya başlayan son teknoloji Li-Fi teknolojisidir.
Li-Fi teknolojisi henüz geliştirilme aşamasında olsa da Wi-Fi'a büyük bir rakip olacağa benzemektedir. Li-Fi, radyo sinyallerini kullanan Wi-Fi'ya göre veri aktarımı yapmak için LED ışıklarından faydalanmaktadır. Bu kullanım ise ortalama olarak yüz kat daha hızlı bir internetin kullanılmasını öngörmektedir. Peki ama daha detaylı baktığımızda Li-Fi teknolojisi hakkında neler söylenebilir? Li-Fi nedir, Li-Fi avantajları nelerdir? İşte detaylar… 

Li-Fi NEDİR? 

Günlük hayatın vazgeçilmez parçası haline gelen kablosuz internet ile tanışmamıza neden olan ilk teknoloji Wi-Fi teknolojisidir. 
Üretilmiş olduğu ilk andan itibaren gelişimini sürdüren Wi-Fi teknolojisi internete duyulan ihtiyacın artması ile birlikte yetersiz kalmaya başlamıştır.
Bu nedenle yeni bir teknoloji üzerinde çalışan araştırmacılar artan ihtiyaçlara çare bulabilmek için Li-Fi teknolojisini geliştirmektedirler.
Peki ama Li-Fi teknolojisinin Wi-Fi teknolojisinden ne farklı vardır? Kısaca baktığımızda Wi-Fi' ın verileri elektromanyetik bir sistem ile transfer ettiğini bilinmektedirler. 
Li-Fi ise aslında yine Wi-Fi gibi verileri elektromanyetik bir sistemle transfer etmektedir ancak Wi-Fi'ın aksine radyo dalgaları yerine görünen ışığı kullanmaktadır. 
Diğer yandan ışığın avantajlarını kullanacak olan Li-Fi, doğru bir şekilde çalışmak için yalnızca bir ışığı yakalayacak olan bir foto dedektör ve sinyali alıp işleyecek ekipman ile çalışacaktır.

Li- Fi AVANTAJLARI NELERDİR? 

Li-Fi avantajlarının şu an için birden fazla olduğu bilinmektedir. Örneğin daha fazla erişim sağlayacak olan Li-Fi hızının saniyede 224 GB'a kadar ulaştığı bilinmektedir. 
Sinyalleri daha dağınık olan radyo sinyallerinin aksine küçük bir bölgede toplanması nedeni ile artan hız Wi-Fi'a göre yaklaşık bin kat daha fazladır. 
Ayrıca Wi-Fi' a göre daha güvenli bir teknoloji olduğu bilinen Li-Fi'ın bir evdeki sinyalleri perdeler aracılığı ile ev içinde tutabileceğini öngörmektedir.
Ancak avantajların yanı sıra Li-Fi teknolojisinin güneş altında çalışmayabileceği düşünülmektedir. Işık temelli olmasından dolayı yoğun ışığa maruz kalan Li- Fi teknolojisinin evin aksine ev dışında kesintiye uğraması muhtemel gibi görünmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum