Yakup Kadri Karaosmanoğlu'ndan Hüküm Gecesi; konusu, karakterleri ve özeti

Türk edebiyatının başarılı isimlerinden biri olan Yakup Kadri'nin 1987 yılında yayınladığı kitabı hakkında detaylar... İşte Hüküm Gecesi eserinin konusu, karakterleri ve özeti...

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'ndan Hüküm Gecesi; konusu, karakterleri ve özeti
Editör: Senem Kara
04 Mayıs 2021 - 16:20

HÜKÜM GECESİ HAKKINDA BİLGİ 

Hüküm Gecesi Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından 1987 yılında yayınlanmış siyasi bir romandır. Bir dönemin yaşanmış siyasi hikayelerine ışık tutan roman Türk edebiyatının önemli eserleri arasında yer almaktadır. 

HÜKÜM GECESİ KONUSU

Hüküm Gecesi konusu 1910 ve 1913 yılları arasında Ahmet Kerim adlı bir gazetecinin hayatını ve Samiye isimli bir kadın ile yaşadığı aşkı anlatmaktadır. 

HÜKÜM GECESİ KARAKTERLERİ 

AHMET KERİM: Romanın ana kahramanı olan Ahmet Kerim, muhalif bir gazetecidir. Kendi bildiğini yapmaktan şaşmayan ancak roman boyunca hem duygusal hem de siyasal darbeler alan Ahmet Kerim Sinop'a gitmeden önce hatalarının farkına varmıştır. 
SAMİYE: Genç, alımlı ve güzel bir kadın olan Samiye, Ahmet karakterini büyülemiştir ancak Ahmet'in Samiye'ye duyduğu aşk daha sonradan nefrete dönüşmüştür. 
HÜKÜM GECESİ DETAYLI ÖZET
Ahmet Kerim ile Ahmet Samim II. Meşrutiyet Döneminde yaşamakta olan muhalif iki gazetecidir. Bu iki muhalif yazar İttifak ve Terakki Fırkası'nın yönetimine dair sert yazılar yazmaktadır. 
Diğer yandan Ahmet Kerim her gün bir konağın önünden geçmektedir ve geçerken piyano çalan bir kızın sesine aşık olmuştur. 
Ancak bir gün Ahmet Kerim' in yakın arkadaşı olan Ahmet Samim vurularak öldürülmüştür. İttihat ve Terakki karşıtı gazeteler kapatılmıştır. Bu sebeple işsiz kalan Ahmet Kerim boşluğa düşerken politikadan da soğumuştur. 
Aşkla ilgili hülyalara dalan Ahmet Kerim bir gün bir ittihatçinin kız kardeşi olan sevgilisi tarafından konağa davet edilmiştir. Ancak bu davet Samiye'nin Ahmet Kerim'e tuzağıdır ve iki genç birlikte iken Samiye bağırmaya başlamıştır. 
Sesler üzerine ise Samiye karakterinin ağabeyi ve iki yeğeni silahlarla içeri girmişlerdir. Cesaretle karşılarına dikilen Ahmet Kerim ise ölüme hazır olduğunu fazlasıyla belli etmiştir. Ancak bu durum Samiye'yi etkilemiştir ve aralarına girerek Ahmet Kerim'i kurtarmıştır. 
Yaşananlar üzerine yeniden politikaya girmeye karar veren ana karakter yeni kurulan Alemdar gazetesinde hem yazı işleri müdürü hem de başyazarı olarak göreve başlamıştır. 
Diğer yandan Ahmet Kerim'e yapılanlar nedeni ile pişmanlık duyan Samiye ona mektuplar yazmıştır fakat olumlu cevap alamayınca intihar etmiştir. 
Bir gün ise Hürriyet ve İtilaf Fırkası'nın kurmuş olduğu komite Mahmut Şevket Paşa' yı öldürünce diğer muhalif şüpheliler ile birlikte Ahmet Kerim'de tutuklanmıştır. 
Azmettirici ilan edildiği için idamına karar verilen karakter araya Ziya Gökalp'in girmesi ile Sinop'a sürülmüştür. Burada kendini hayattan soyutlayan Ahmet Kerim içkinin batağına düşerken aynı zamanda ruhen de tükenmiştir. Ancak kendisinin bitmiş olduğu kanaatine annesine mektup yazarken titreyen ellerini görünce karar vermiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum