Yakup Kadri'nin anı türündeki eseri; Anamın Kitabı konusu ve özeti nedir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun kaleme aldığı ve çocukluk, gençlik yıllarına ait anıları topladığı Anamın Kitabı eserinin konusu ve özeti nedir? Detaylar haberimizde...

Yakup Kadri'nin anı türündeki eseri; Anamın Kitabı konusu ve özeti nedir?
Editör: Senem Kara
09 Haziran 2021 - 22:30

ANAMIN KİTABI HAKKINDA

Anamın Kitabı Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından 1957 yılında yayınlanmış bir kitaptır. Anamın Kitabı eserinden “Belki romanlarımın bütün anahtarlarını verdiğim kitabım” diye bahsetmesi ise yazmış olduğu eserin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Anamın Kitabı türü ise anı özelliği taşımaktadır. Yazarın çocukluk anılarına ve bilinçaltında yer alan izlere değindiği eserinde aslında çocukluk yıllarında çekmiş olduğu acılara ve bu anıların karakteri üzerindeki yansımalarından bahsetmiştir.
Ayrıca eserin ismi her ne kadar Anamın Kitabı olsa da içeriğinde daha çok baba ile olan ilişkiler ve anıların ön plana çıktığı görülmektedir. 

ANAMIN KİTABI ÖZET

Karaosmanoğulları sülalesine mensup olan Abdülkadir Bey Mısır’da İbrahim Paşa Konağı’nda görev yapmakta iken İkbal Hanım ile evlenmiştir.
Evlenen çift yaklaşık altı yıl sonra Kahire’ye taşınmıştır ve Yakup Kadri de burada doğmuştur. Ancak Yakup Kadri altı yaşına geldiğinde İbrahim Paşa vefat etmiştir ve Abdülkadir Bey ailesini de alarak Manisa’ya göç etmiştir.
Diğer yandan Abdülkadir Bey çevresine karşı oldukça iyi olmasına rağmen eşine karşı fazlasıyla kaba davranmaktadır. Bu duruma üzülen Yakup Kadri babasının evin içindeki hali üzerine uzun uzun düşünmektedir.
Evin dışında tam bir Osmanlı beyefendisi olan ancak evin içinde huysuz ve aksi bir adama dönüşen Abdülkadir Bey evin en zor ve ağır işlerini bile eşi İkbal Hanım’a yaptırmaktadır. Bu sıkıntıları düşünmeden edemeyen yazar aynı zamanda Mısır’da yaşamış olduğu güzel günleri de özlemle hatırlamaya devam etmektedir.
Mısır’da geçirmiş olduğu güzel günlerin ardından Manisa’daki hayatın bir hayli sıkıcı geçmesi nedeni ile okul hayatı da oldukça verimsiz bir şekilde geçmektedir.
Elinde sopası olan müdürü ve onunla ilgilenmeyen öğretmeni nedeni ile de okulu sıkıcı bulan Yakup Kadri okulun pis olması nedeni ile annesinin hazırlamış olduğu yemeklerden bile yiyememektedir.
Bir süre sonra Yakup Kadri’nin ailesi itibarını kaybetmeye ve ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaya başlamıştır ancak yazarı bu günlerde mutlu eden tek kişi ninesi Afet Hanım olmuştur. 
Ninesi evlerine geldiğinde onunla uyumak isteyen ninesinin kendi evine gideceği zamanlarda gitmesini hiç istemeyen Yakup Kadri böyle günlerde hep huzursuzluk çıkarmıştır.
Bir gün ise evlerine haciz gelmesi sonucunda babası felç geçirince annesinin akrabalarının veya arkadaşlarının yanında kalmaya başlamışlardır.
İstanbul’a gidip yaklaşan Ramazan ayını orada geçirmeyi düşünürken ise babasının durumu ağırlaşmıştır ve gitmekten vazgeçmiştir zaten babası da bir süre sonra vefat etmiştir.
Diğer yandan gitmiş olduğu yeni okulda olaylar çıkarmaya başlayan ve ondan yaşça büyük olan kalfayı dövdüğü için kendisine olan güveni artmıştır ancak bu davranışları sebebiyle annesi onunla ilgilenmemeye Yakup Kadri’de daha da hırçın bir şekilde davranmaya başlamıştır. 
Yaptığı davranışların yanlış olduğunu fark eden yazar en sonunda annesinden özür dileyerek kendisini affettirmeyi başarmıştır.

ANAMIN KİTABI KARAKTERLER

YAZAR: Çocuk yaşında acı ile yüzleşen Yakup Kadri bu acı nedeni ile sessiz bir karaktere sahiptir.
YAZARIN ANNESİ: İkbal Hanım konuşmayı çok sevmeyen ancak çevresi tarafından sevilen bir kadındır. Olaylara mantığıyla yaklaşmayı tercih etmektedir.
YAZARIN BABASI: Eski kafalı olan Abdülkadir Bey her ne kadar çevresine hoşgörülü davransa da ailesine oldukça ilkel davranışlar sergilemektedir.
AFET NİNE: Oldukça neşeli ve tatlı biri olan Afet Nine eşinin ölümünden sonra sevgisini torununa yöneltmiştir.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum