Yaşar Kemal'den kitap önerileri; Türk edebiyatına ait bu eserleri mutlaka okumalısınız

Başarılı yazar Yaşar Kemal yazmış olduğu kitaplar kadar verdiği kitap tavsiyeleri ile de okuyucular için önem taşımaktadır. Yaşar Kemal'in düşüncelerine önem veriyorsanız yazımızı mutlaka okumalısınız! İşte Yaşar Kemal'in tavsiye ettiği kitaplar...

Yaşar Kemal'den kitap önerileri; Türk edebiyatına ait bu eserleri mutlaka okumalısınız
Editör: Senem Kara
03 Mart 2021 - 23:05
Edebiyat dünyasına kırktan fazla eser katan ve geçtiğimiz günlerde ölümünün altıncı yılını geride bıraktığımız Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal'in yine Türk edebiyatından kitap önerileri ile karşınızdayız.
Ancak daha öncesinde Yaşar Kemal hakkında bilgi almak isterseniz "Ölümünün 6. Yılında Unutulmayan Yaşar Kemal Kimdir? Eserleri Hangi Sırayla Okunmalıdır?" başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 
İşte Yaşar Kemal'in tavsiye ettiği kitaplar… 

YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU- YABAN

Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınan Yaban romanı, yazarın en başarılı romanları arasında yer almaktadır.
Okuyucu ile ilk kez 1932 yılında buluşan Yaban konusu ise Birinci Dünya Savaşı'ndan Sakarya Meydan Muharebesi sonuna kadar geçen sürede yaşanan olayları anlatmaktadır. 
Ana karakter olan Ahmet Celal'in savaş yıllarında Eskişehir'de mecburi bir şekilde kalmasını anlatan kitap daha sonra ise aydın ve köylü arasındaki çatışmayı, milli mücadele yıllarındaki zorlukları anlatmaktadır.
Ayrıca eğitimsiz kalmış bir toplumun içerisinde kalan aydın karakterin yaşadığı olaylara ve durumlara iki taraflı bakmasının anlatıldığı Yaban romanı, Kurtuluş Savaşı'nın ne şartlar altında kazanıldığını da okuyucuya göstermektedir. 

SABAHATTİN ALİ- KUYUCAKLI YUSUF

Sabahattin Ali'nin roman türünde ilk eseri olan Kuyucaklı Yusuf ilk kez 1937 yılında basılmıştır. 100 Temel Eser içinde yer alan Kuyucaklı Yusuf roman konusu ailesinin katli sonucu sahipsiz kalan dokuz yaşlarındaki Yusuf'un ailesinin ölümünü araştırmak üzere Kuyucak'a gelen Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından evlatlık alınmasını ve Yusuf'un bundan sonraki hayatını anlatmaktadır. 
Yaşar Kemal'in tavsiye ettiği kitaplar arasında yer alan Kuyucaklı Yusuf aynı zamanda 1985 yılında filme uyarlanmıştır. 

ORHAN KEMAL- MURTAZA 

Orhan Kemal tarafından kaleme alınmış olan Murtaza romanı yazarın Türk edebiyatına adeta damga vurduğu ve yıllar geçse de önemini kaybetmeyeceği eserleri arasında yer almaktadır.
Yazılığı, basıldığı günden itibaren birçok oyuna ve filme uyarlanan Murtaza karakteri, kara mizahla ele alınmıştır. Orhan Kemal Murtaza konusu aynı zamanda otorite ve doğruluk arasında sıkışmış olan, doğruluktan ödün vermeyen ancak çözümü olmayan durumlarla karşılaşan ve giderek insanlardan uzaklaşan, kendi ilkelerini savunan Murtaza'nın hikayesini anlatmaktadır. 
Yaşar Kemal'in önermiş olduğu Murtaza kitabı aynı zamanda birçok kişinin yaşamında karşılaşabileceği önemli noktaları ve okuyucusunda bırakmış olduğu izler ile ayrıca önem taşımaktadır. YORUMLAR

  • 0 Yorum