Yaşar Kemal'e göre 20. yüzyılı en iyi anlatan roman; Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Hem savaş konulu kitaplara ilgi duyanlara hem de büyük usta Yaşar Kemal'in önerilerine kulak verenlere fayda sağlayacak bir yazı ile geldik. Bahsi geçen Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabının konusu nedir? Yazarı kimdir? Yaşar Kemal'in kitap hakkındaki yorumları nelerdir? İşte detaylar...

Yaşar Kemal'e göre 20. yüzyılı en iyi anlatan roman; Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
Editör: Senem Kara
12 Mart 2021 - 06:00
 

BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK KİTABI HAKKINDA 

Geçtiğimiz günlerde ölüm yıldönümünü olan ve sevenleri tarafından anılan Yaşar Kemal'in "bana göre 20.yüzyılı en iyi anlatan roman" dediği Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabı zamanında Nazilerin yaktığı kitapların aralarında yer almaktaydı. 

BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK KONUSU

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok konusu Birinci Dünya Savaşı sırasında cepheye giden Alman gençlerinin yaşadığı dramı konu almaktadır. 
Ayrıca savaşın getirmiş olduğu yıkım ve sefaletler ile  savaşın ne kadar anlamsız bir olay olduğunu da ele alan Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok 20. yüzyılın en çok okunan kitapları arasında yer almaktaydı. 

YAŞAR KEMAL'İN KİTAP HAKKINDA YORUMU

"Bu kitap, 20.yüzyıl dünyasının el kitabı sayılabilir. Böyle kitaplar büyük ustalıkla yazılır, dahası can pahasına yazılır. Savaşlar insanların ölüm fermanıdır, savaşlar üstünde yaşadığımız toprakların, doğamızın ölüm fermanıdır.
Sanat, gerçek sanat savaşın, zulmün, şiddetin, tüketici oburluğunun, insanca olmayan her davranışın karşısındadır... 
Çünkü ne olursa olsun, her biçim sanatın birinci işi başkaldırıdır. Remarque'ın 1929'da yazdığı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok bugün de taptaze, bugün de her okuyucusu tarafından yeniden yeniden yaratılarak uyarıyor, direnme gücü veriyor. "
Yaşar Kemal'in kitap hakkında söyledikleri bunlar ile de sınırlı değildir. İşte Yaşar Kemal'in diğer Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitap yorumu… 
"Benim için 20. yüzyılı en iyi anlatan roman hangisidir derken üç eser arasında gittim geldim, Heller’in Catch 22, Şolohov’un Ve Durgun Akardı Don ve Remarque’ın Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok. 
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, bu kitabı gençliğimde okumuştum. Bu kitap 20. yüzyıl dünyasının el kitabı sayılabilir. Böylesi kitaplar büyük ustalıkla yazılır, dahası can pahasına yazılır. 
Hatırlayalım, bu kitabı Hitler meydanda yaktırmıştı. Yazarı da ortadan kaldırmak için aramışlar, kaçmayı başaran Remarque’ı bulamamışlar, buna karşın geride kalan kız kardeşini öldürmüşlerdi. 
Bu kitabı bir daha okudum. Yıllar önce okuduğum bu kitap daha bugünlerde yazılmış gibi. Böylesi kitapları insanoğlu sonuna kadar götürecektir. "
ERICH MARIA REMARQUE KİMDİR? 
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabının yazarı Remarque, 1898 yılında Osnabrück'te doğmuştur. 
Münster Üniversitesi'nde eğitim görürken Birinci Dünya Savaşına katılmıştır. 
Savaş sonrası farklı meslek gruplarında çalışarak hayatını sürdüren yazar, 1929 yılında henüz 19 yaşında iken yazdığı Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabı ile savaşın acımasız yüzünü bir askerin gözünden kağıda dökmüştür. 
Ses getiren eserinden sonra daha birçok eser kaleme alan yazar 1931 yılında İsviçreye yerleşmiştir ve 1933 yılında ise meşhur kitabı ve diğer eserleri Naziler tarafından yakılarak imha edilmiştir. 
1938 yılında ise Erich Maria Remarque Alman vatandaşlığından çıkarılmıştır. Bu durumum sonucunda da yazar Amerika Birleşik Devletleri'nde göç etmiştir. 
1970 yılında 72 yaşında iken sağlık sorunları nedeniyle hayata veda etmiştir. YORUMLAR

  • 0 Yorum