Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci eserleri nelerdir?

1945 yılında Rize Pazar’da doğan gerçek adı Niyazi Birinci olan köşe yazılarında ve kitaplarında Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullandı. Hikâye yazarı, gazeteci, radyo programcısı Bahadıroğlu 21 Ocak 2021 tarihinde vefat etti.

Yavuz Bahadıroğlu mahlasını kullanan Niyazi Birinci eserleri nelerdir?
Editör: Özden Özmen
22 Ocak 2021 - 19:00
Birçok kitaba imza atan Bahadıroğlu’nun kitaplarından bazılarını sizler için derledik…

YAVUZ BAHADIROĞLU’NUN BAZI ESERLERİ
Sunguroğlu Kaçırılan Prenses
Sunguroğlu Kaçırılan Prenses macerası, küçük bir Sunguroğlu romanıdır. Konusu itibariyle Bizans Saraylarında ve Foça Korsanlarına Karşı’nın da devamı özelliğini taşır. Bizans Saraylarında ve Foça Korsanlarına Karşı da adı geçen Lagan Mişöp ile, Foça Korsanlarına Karşı romanının temel konusu olan Şehzade Halil bu romanda yer alır.

Roman tamamen olaylara, esrarengiz sırların çözümüne dayalı hareketli bir macera türündedir. Tarihi romanlarıyla yakından tanıdığınız Yavuz Bahadıroğlu, eserinde bunları anlatıyor. Bir roman gibi, zevkle ve heyecanla okuyacaksınız.

Köprübaşı
İşgal günleri... Bir neslin soluk soluğa acısı, nesillerin vicdansız sızısı... Yetim minarelerin, öksüz camilerin, ıssız türbelerin eşiğinde varlık arayanların umutları, hayal kırıklıkları... Ve büyük diriliş hamlesi: İstiklal savaşı... Kimince can diyeti, kiminin servetine servet...

Duaya kalkan ellerde kelepçe izi, minarelerde hicran, kubbelerde gözyaşı... gözyaşları bizim gözyaşlarımızdır: Hepimizin... Yavuz Bahadıroğlu’nun Köprübaşı adlı eserini okurken işgal günleri gözünüzde canlanacak…

YAVUZ BAHADIROĞLU KİTAPLARI
Osman Gazi
Yavuz Bahadıroğlu’nun Osman Gazi isimli kitabı, sıradan bir biyografi değil. Aynı zamanda bir tarih sosyolojisidir. Osmanlı Devleti'nin temelinde bulunan mananın, gözler önüne serilmesidir. Osmanlı Devleti'nin Tarihi misyonunu anlamak için, Osman Gazi'yi anlamak gerekir.

Beylikten Hükümdarlığa Osmanlı Padişahları
Osmanlı İmparatorluğu; en geniş zamanında üç kıtaya yayılmış, İstanbul ile sınırlı bir şehir devletine dönüşmüş olan Bizans İmparatorluğu’nu yıkmış, Akdeniz’i imparatorluğunun sınırları içerisinde bir göl haline getirmiştir. İstanbul’un fethi bazı tarihçilere göre Yeni Çağ’ı başlatan olay olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu gibi altı asır sürmüş olan bir tarihi, tek ciltlik bir eserle anlatmak mümkün olmadığından bu kitapta sadece devletin başı olan padişahlar ve onların dönemindeki önemli olaylara yer verilmiştir.

Yavuz Bahadıroğlu’nun bu eser, farklı kaynaklardan istifade edilerek, akıcı bir üslup ile kaleme alınmış olup çok sayıda resim, gravür ve harita ile görsel zenginlik kazandırılmıştır.

Merhaba Söğüt
Adı: Kayı Han Boyu... Kayı Han Boyu, Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu’ya akan yüzlerce boydan sadece biri... Öylesine küçük ki, göç kollarının içinde yitip gitmiş gibi... Küçük, ama inançlı; dünya ötesi ebedi emelleri ve idealleri var. Dünya ötesi ebedi emelleri ve idealleri olduğu içindir ki, Anadolu topraklarında yeniden dirilişi sadece o gerçekleştirebiliyor.

Vuslatın ilk durağı Söğüt... Vuruşa-barışa Söğüt’e gelip yerleşen Kayı Hanlılar, göçlerle örülen emellerini orada besleyip devletleştirecek, oradan Bizans’a uzanarak Peygamber müjdesine ulaşacaktır. Bu muhteşem bir oluşun hikayesidir. Hedefini iyi tespit etmiş ve kendisini hedefe kilitlemiş toplumların neler yapabileceğine Kayı Han Boyu’nun yaptıkları şahittir. YORUMLAR

  • 0 Yorum