Turan Ömbah

Turan Ömbah

[email protected]

Cennete Girdik Ama Ordu Evine Giremedik; Uzman Çavuşlar Neden İstifa Ediyor

22 Ocak 2020 - 00:27

Herkese merhaba dostlar geçen yazımda TSK'nın bel kemiği, vatan müdafasının en ön saflarında bulunan kahraman uzman çavuş kardeşlerimin ve abilerimin lojman ile alakalı sorunlarından bahsetmiştim sizlere. Yazım ne kadar yararlı olmuştur bilemem lakin en azından haksızlığa susanlara karşı bir nebze de olsa ses olabilme kaygısıyla çıktığım yolda bu insanlara ve değerli ailelerine bir faydam dokunursa benden bahtiyarı olmaz. Bu yazımda da uzman çavuşların diğer özlük sorunlarından bahsetmeye çalışacağım.
Geçen yazımda da paylaştığım gibi bu kahramanların o kadar fazla sorunu var ki yaz yaz bitiremeyiz. Çözümü basit olan bu sorunlara umarım ki tez zamanda gerekli makamlar tarafından bir el atılır.

SÖZLEŞMELİ VATAN BEKÇİLERİ

Günümüzde o kadar fazla kurum personellerine kadro verildi lakin ülke istikbalinin kilit neferleri olan uzman çavuşlar halen maalesef ki sözleşmeli olarak çalıştırılıyor ve bu adamlar kritik vazifeleriyle aklen ve fiziken haddinden fazla yoruluyorken bir de meslekten her an ihraç edilebilme ve iş kaygısı gibi sorunlarla yaşamak zorunda bırakılıyor.

Uzman çavuşlara kadro verilirse bunun devlete herhangi ekstra bir masrafı olmadığı halde neden halen bu basit sorunu çözmek için çaba sarf edilmiyor. Profesyonel orduya geçtiğimiz, milli savunmada yerlileşmeye başladığımız, ekonomik ve sanayi alanında gelişme eğilimi gösterdiğimiz bu çeyrek asırda halen ve maalesef ki bu vatan evlatlarını sözleşmeli olarak istihdam etmek hangi akla, hangi fikre sığıyor?

Günümüzde özlük haklarımız iyileşsin ya da kadroya geçmek istiyoruz diye binlerce değişik kurumların personelleri eylem ve grev haklarını kullandılar ve bunların bir çoğu da olumlu yönde çözüme kavuştu. Eğer bugün uzman çavuşlar toplu olarak böyle bir eylem girişiminde bulunursa emin olun ki TSK işleyişini kaybeder ve sadece saatler içersinde ülke genelinde çok büyük güvenlik zaafiyetleri oluşur Allah muhafaza. Uzman çavuşlar da bunun farkında lakin ülke menfaatlerini kendi menfaatlerinden önce tuttukları için bırakın hayata geçirmeyi böyle bir şeyi akıllarından bile geçirmiyorlar. Tabiri caizse önüne gelene kadro veren yetkililer, uzman çavuşlara da kadro vermek zorundadır. Zira sorumlular bu işin hesabını dünyada verse de ahirette veremez!

PEKİ UZMAN CAVUŞLAR NE İSTİYOR?

Yüzlerce uzman çavuşla birebir yaptığım görüşmelerde kendilerine özlük haklarıyla alakalı yaptığım ankette onlara şu şekilde sordum.
Çözülmesini istediğiniz sorunlardan 1 tanesini söyleyiniz;
Ankete katılanların
%37 si şark görevlerinin düşürülmesini
%34 ü emeklilik sorunu
%29 u ise kadro, ordu evi ve diğer özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda oy kullandılar.
Yani buradan anlıyoruz ki bu kahramanların bütün sorunlarının çözüme ihtiyacı var. Fakat yine görüşüp anket yaptığım ve sohbet etme fırsatı bulmaktan şeref duyduğum bu vatan evlatlarının genelinin görüşü şu şekilde;
"Biz canla başla devletin bize verdiği vazifeyi ifa ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. Fakat yine bu devlete, bayrağa ve istikbalimize daha iyi hizmet edebilmek adına özlük haklarımızın iyileştirilmesini istiyoruz"

ŞARK GÖREV SÜRESİ

En büyük sorunlardan biri de doğu görev süreleri...
TSK içerisinde diğer rütbelere göre en fazla doğu görevi yapan rütbe yine uzman çavuşlar. Görev sürelerinde çok büyük bir adaletsizlik bulunuyor. Astsubay ve subay rütbesindeki kahramanlarımız doğu görevini 2 yılda tamamlarken uzman çavuşlar minimum 5 yılda tamamlayabiliyor. Batı illerinde çalışan uzman çavuşlar doğu illerine geçici görevle gittiklerinde diğer rütbedeki personellerin doğu görev süresinden düştüğü gibi maalesef ki uzman çavuşlarda bu süre doğu görev süresinden düşmüyor.

PEKİ ÇÖZÜM NE?

Çözüm çok basit, o kadar basit ki bunu çözümlemek için filozof ya da milletvekili olmaya gerek yok.
5 yılda bir doğu ve batıdaki uzman çavuşların değişimini yapmak yerine astsubay ve subay rütbelerinde olduğu gibi 2 yılda yaparak bu basit sorunu ortadan kaldırılabilir. Ve böylelikle bu kahramanlarında aile bütünlükleri korunmuş olur.
CENNETE GİRDİK AMA ORDU EVİNE GİREMEDİK
Uzman çavuşların sorunlarının çözümü o kadar basit ki ben yazarken bile hayretler içerisinde yazıyorum.
Muharebe sahalarında en ön safta savaşıp en çok şehit olan rütbe olan uzman çavuşlar maalesef ki ordu mensubu oldukları halde ordu evine giremiyor. Neden? Çünkü uzman çavuşlar genellikle Anadolu'nun bağrından köyden, kasabadan çıkıyor ve bir çoğu akademik olarak daha az eğitimli ve bu durum ordu içerisindeki hiyerarşiyi bozacağı düşüncesi ile yüksek rütbedeki personeller tarafından ordu evine alınması istenmiyor. Bunları konuşuyor olmak çok acı verici ama sussak olmuyor konuşsak değişmiyor. Tez zamanda bu kahramanların sorunlarının çözüme kavuşmasa dileğiyle.  Allah'a emanet olun dostlar...

 

YORUMLAR

  • 6 Yorum