Turan Ömbah

Turan Ömbah


TSK'nın Bel Kemiği Uzman Çavuşlar ve Onların Sorunları- Lojman sıkıntısı

22 Ekim 2019 - 00:36

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terörle mücadele harekatında, jandarma asayişte ve iç işleri bakanlığı bünyesinde görev yapan uzman çavuşlar, sayıları ve kritik noktalardaki kilit isim olmaları sebebiyle ordumuzun vazgeçilmez, gözü kara, savaşçı ve maalesef ki bir o kadar da mağdur yiğitleridir.
Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi YÖNTER'in de yıllarca uzman çavuşların sorunlarıyla ilgili meclis konuşmalarında epeyce mesai harcadığı bir gerçek. Fakat yıllar geçmesine rağmen bu kahramanların sorunlarına bir çözüm bulunmuş değil.
Uzman çavuşların o kadar fazla sorunu var ki hepsini tek yazıda anlatmam mümkün değil. O yüzden ben de bu konuyla alakalı bölümler halinde bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Bu bölümde ise uzman çavuşların en büyük derdi olan lojman sorunlarını dile getirmeye çalışacağım. Umarım ki bu vatan evlatlarının dertlerine zerre de olsa bir faydam olur.
% 5 LOJMAN
TSK bünyesinde ortalama 200 bin civarında rütbeli personel bulunduruyor. Bu sayının hemen hemen yarısını uzman çavuşlar oluşturuyor. Şimdi kendi kendinize söylenmeye başladığınızı duyar gibiyim. "Ortalama 100 bin civarındaki uzman cavuşun hepsine lojman düşmüyordur herhalde, acaba 100 bin kişinin kaçı lojmanda oturuyordur?" Hemen cevap vereyim sadece %5. Evet yanlış duymadınız uzman çavuşların sadece % 5 i lojmanlardan faydalanıyor. Fakat bu % 5'lik rakamın hesaplaması ilk aklınıza gelen gibi 100 bin uzman çavuşun 5 bini lojmanda oturuyor şeklinde değil.
Örnek vermek gerekirse, doğudaki bir komando taburunda görev yapan personel sayısına 100 diyelim. Bunun 5'i subay, 30'u astsubay ve 65 tanesini de uzman çavuş oluşturuyor dersek (rakamlar temsilidir lakin gerçeğe yakın rakamlardır) Ve de 30 kişilik lojman kapasitemiz var. Bu 5 subayımız bekar ya da evli olması fark etmeksizin lojmana yerleşiyor. 30 tane astsubayın ise 25 tanesini evli varsayarsak en kötü 20 tanesi lojmana yerleşiyor. 30 adet lojmanın 25 tanesi şimdiden doldu. Sayısı 65 olan uzman çavuşların ise 40 tanesine evli diyelim. Geriye kalan 5 tane lojmana ise sayısı 40 olan uzman çavuşlardan lojman puanı en yüksek olan 5 tanesi yerleştiriliyor. Yüzdelik hesabını buyurun siz yapın. Sizce de uzman çavuşlar adına sorun gerçekten çok büyük değil mi?
PEKİ ÇÖZÜM NEDİR?
Çözüm aslında çok basit ama maalesef ki henüz bu kanayan yara gerekli merciiler tarafından kapatılmış değil. Uzman çavuşların lojman yüzdeleri %5'lerden en kötü %15-20'lere çıkarılması gerekiyor. Bir başka seçenek ise şu; günümüzde TOKİ'nin konut yapmadığı il,ilçe yok denecek kadar az. Askeriyenin içine ya da yakınına yapılacak TOKİ'de bu sorunu ortadan kaldıracaktır. 500-600 TL kira karşılığında askeri personele tahsis edilirse,ne sen kaybedersin ne de personel mağdur olur. Bak bakalım sorun kalıyor mu? Bırakın 500-600 TL kirayı 1000 TL kira ile versen bile uzman çavuşlar aile bütünlüğünün bozulmaması adına bu durumu seve seve kabul edecektir ve en azından bir sorunları çözüme kavuşacaktır. TSK'da en fazla istifa eden rütbeliler, uzman çavuşlardır.Sözleşmeli olarak görev yapan uzman çavuşların istifa etmesinin en büyük nedeni ise lojman sorununa bağlı olarak sosyal ve aile yaşantılarının zedelenmesidir. Kaldı ki manevi duygularla ve aile özlemiyle savaşan bu kahramanlar, bunca sorunun içerisinde olmasına rağmen terörle mücadelenin en ön saflarında ordunun bel kemiği olarak görev yapmaktadırlar. Umarım ki elini taşın altına koyması gereken siyasiler kısa sürede bu soruna çözüm bulup hem görevlerini ifa edip hem de 100 binlerce uzman çavuşun ve ailelerinin kanayan yarasını dindirirler ve ordumuz daha da mental ve fiziksel olarak daha iyi bir duruma gelir insaAllah.
 

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Tahsin
  8 ay önce
  Zaten 1000 lira versin ne olur diye diye kurnaz ye..Zaten 1000 lira versin ne olur diye diye kurnaz yerel halk askeri kazıklamadı mı? Askeriye de çoğu şehirde aile bütünlüğü yok. Evin olsa bile görevden evi göremiyorsun. Doğu süresi düşmeli ilk. Kadro vs. sonra ki iş.
 • Murat acıkgoz
  8 ay önce
  Sıkıntılarımızı herkes biliyor.umarim kisa surede çözülür.sebep olandan Allah razı olsun
 • KafaKalem Okuyorum
  8 ay önce
  Çok güzel bir şekilde ifade etmişsiniz.
 • Uzm Çvş
  8 ay önce
  Hakli bir talep ama kimsenin umrunda değil malesef
 • Komando
  8 ay önce
  Bu yazıyla beraber cimere yazalım...