Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Duruş Meselesi

08 Şubat 2020 - 23:41 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 21:17

"Kaliteli insan, ona gösterilen güler yüz samimiyetten cesaret bulup haddini aşmayandır."
Will ROGERS


Her söz, her cümle, edebiyatın her demi insana huzur ve neşe vermiyor elbet. Bazen ters köşe yapıyor, alabora ediyor insanı. Duyduğun söz karşısında en derinden kırılıyor, sonra toparlıyorsun parçalarını bir bir... Belki aklına bir yaşanmışlık geliyor belki de yaşanamamışlıklar. Belki de kaldırımdan seninle aynı hızda yürüyen bir kimsenin ıssız yanını hissedip duyduğun merhameti hatırlatıyor bir sana. Will Rogers'ın bu sözü de böyle tuhaf bir etki bırakıyor insan üzerinde.

ÖNCE ETRAFINDAKİ BU İNSANLAR GELİYOR AKLINA

 Önce etrafında böyle insanlar geliyor hatırına bir bir. Sınıfında, iş yerinde, aile ya da akrabanda.Sonra kendin geliyorsun aslında en önce bu olmalıyken... Ya diyorsun, benim de duruşum yoksa ve insanların kabına göre şekil alıyorsam. Bunun farkında değilsem. Sahi bizi, beni, seni kim belirliyor? Yürüyüşünü, dokunuşunu, gülüşünü, neye güldüğünü, hislerini, neye nasıl şeyler hissetmen gerektiğini...

KENDİMİZE İNANCIMIZ VE DURUŞUMUZ YOKSA ÖLÇÜTLERİMİZ DEĞİŞİR

Kendimizi yeteri kadar tanımıyor ve gerçekleştirmiyorsak etrafımızdaki tepkiler ölçütümüz oluyor. Ve evet haklısın bu çok korkunç bir durum. İnsan sosyal bir varlık elbette. Etkileşim içerisindeyiz her daim. Fakat Will Rogers burada çok daha başka bir şeyden bahsediyor. Senin sosyalliğine, etkilenmelerine, öğrenme şekline dil uzatmıyor. Çünkü bazen model alma yoluyla öğrenir ve eklemeler yaparız hayatımızda. Fakat bulduğumuz ilk samimiyette ve güler yüzde gevşeyip duracağımız yeri bilmiyorsak, sevgi ve saygıda sınırları aşıyorsak, ne diyeceğimizin ölçüsünü kaçırıyorsak, aşırı samimi oluyorsak yani; burada ciddi sorunlar var demektir. Kendimize saygımız olmadığında, öz güvenimiz olmadığında gerçekleşir bu durumlar.

BULDUĞUMUZ İLK SAMİMİYETTE AKIP GİTMEMEK İÇİN...

Bulduğumuz ilk samimiyette akıp gitmemek için, sınırlarımızı inşa etmeliyiz. Sınırlarımızı kişilere göre değil, kendi değerlerimize göre inşa etmeliyiz. Kendi benliğimize göre inşa etmeliyiz.  Böylece bulduğumuz her güler yüzü ve samimiyeti bıktırmamış ve en önemlisi suistimal etmemiş oluruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum