Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Farklı Olmak

31 Ocak 2020 - 21:00 - Güncelleme: 08 Şubat 2020 - 04:23

"Ben öğrencilerime hep şunu söyledim: Diğerleri hayal kurarken sen hazırlan. Diğerleri uyurken sen koş. Diğerleri ertelerken sen başla. Diğerleri pişman olurken sen ders al. Diğerleri vazgeçerken sen azmet. Farklılık yaratmanın temelinde bunlar vardır."

Halil İNALCIK


Farklı olmak sizce çok önemli midir? Farklılık o insanın markasını mı oluşturur? Evet. Bu soruyu hangi ileri görüşlü insana sorsanız evet cevabını alırsınız.

FARKLI OLMAK DERKEN NEYİ KAST EDİYORUZ?

 Fakat farklı olmak, üretmeden, giyimi ve kuşamıyla ortalarda salınan tipik ergen modelini oluşturmuyor elbette. Burada kast edilen farklılık, sistemin dayattığı sürekli tüketen, hiçbir şey yapmadan yorulan, aynı düşünen, aynı yürüyen, aynı seven, aynı ayrılan insan tiplerinden farklı olarak topluma bir şeyler katabilen, yorulmayı ve çalışmayı seven insan tipidir.

GÜNÜMÜZDE BU MEZİYETLER FARKLI OLMAK ANLAMINA GELİYOR

 Ne yazık ki günümüzde çalışkan insan olmak müthiş bir farklılıktır. Günümüzde olumlu düşünebilmek müthiş bir farklılıktır. Hatta günümüzde kitap okumak bile farklılık sayılmaya başladı. Ve bu farklılıklar da emin olunuz kolay olmuyor.

FARKLI OLMAK NE ZAMAN İTİBAR GÖRÜR

Farklılık, farklı olmak için yapılan bir eylem olmadığında kıymetli hale gelmeye başlıyor, değer kazanıyor, itibar görüyor. Farklı olmak için değil, daha üretken olmak için uğraşan insanlar bu sıfata nail olabilir. Farklı olmak için uğraşanlar ise ne yazık ki özenti olmaktan ve daha da sıradan olmaktan ileriye gidemeyeceklerdir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum