Yeşim Sağlam

Yeşim Sağlam

[email protected]

Bir Söz Bir Terapi: Görme Kabiliyeti ve Yaşama Sanatı

20 Aralık 2019 - 17:18 - Güncelleme: 22 Aralık 2019 - 12:26

Görme Kabiliyeti ve yaşama sanatı arasında nasıl bir ilişki vardır? Neden olaylara baktığımız yer ile değerlendiriliriz? İnsanların gözünde bunun önemi nedir?
Görebilmek aslında biraz doğru tespit ile mümkündür. Bir olayın değerlendirmesi yapılırken adil, dürüst olmak kadar doğru duygusal değeri verebilmek de son derece önemlidir. 
Doğru tespit ise yaşantılar sonucu mümkündür. Emek verilen bir duygu, bir kişi, bir olay daha adil ve daha hakkı verilerek değerlendirmeye alınır. Fakat emek verilmeyen, zorluğu çekilmeyen  her şey daha kolay harcanır, silinir ve yok edilir. Üstelik hakkı yenilir. Bu yüzden güzel bakabilmek, doğru tespit ve harcanan emek birbiriyle ölümsüz bir irtibat halindedir. Bu muhteşem ilişki kıyasıya devam eder. Birbirini besler.
Görmek, kabiliyet ister. Yaşam da herkesin yüreğine taktığı altın işlemeli bir sanattır. Küçümsediğimiz her hayat, bu sanat ile donanmıştır ki var olmuştur. Yaratıcı tarafından var olmaya layık görülmüştür. Bazen fırça hataları olsa bile bu sanat eserlerinden ders çıkarmamak mümkün değildir. Öyleyse görme kabiliyeti de yaşam sanatını besler ve birbirleriyle bütünleşerek anlamlı tablolar meydana çıkarırlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum